:je in de oolwerff. nctie van 1-Holland i schout" overheid aken. Wij ff op als ester. Tot een zoon t dat Van e gebroe- let elkaar nmer 6 8 04 24 26 44 a SI 83 Tekening van Laurens I. van der Vinne (toegeschreven) "Gezicht op het Zuider Buiten Spaarne", 1682, Teylers Museum Haarlem. De gewassen tekening is met pen en penseel met bruine inkt gemaakt. Aan het water staat een reeks luchthuizen. Sommige hebben steigers met balustrades eromheen. De luchthuizen hebben veel ramen, dit om maar zo goed mogelijk van het uitzicht te kunnen genieten. Het is een gecultiveerde omgeving met zicht op het weidelandschap aan de overkant van het Spaarne. Voor hun genoegen verbleven de rijke lieden aan de waterkant. In hun theehuizen werd niet alleen maar thee geschonken. In de lusthuizen genoten ze van het uitzicht, maar ook van elkaar. Dames hadden vaak geheime ontmoetingen met heren. In de lusthuizen waren bedsteden aanwezig, dus dan hoef ik u niets meer te vertellen. Dat ze heel rijk waren lieten de kooplieden en anderen blijken door de dingen waarmee ze zich omringden. Goede voorbeelden daarvan waren hun huizen en vooral ook de lusthuizen en -koepels die ze in hun siertuinen en op hun erven lieten bouwen. Lusthuizen Al in de 17e eeuw bestond onder rijke lieden uit de stad het gebruik om op het platteland "buitens" te bouwen. Ze deden dit om de bedomptheid en de drukte van de stad te ontvluchten, om de behoefte aan lucht, licht en rust te bevredigen. In de eeuwen daarna bleef dit gebruik bestaan en zo ver rezen, vaak op waterrijke plaatsen herenhuizen met parkachtige tuinen. Aan de Vecht waren de buitens te vinden maar ook aan de Amstel en het Spaar ne bij Haarlem zag je ze. Aan de waterpartijen werden luxe theekoepels of luchtkoepels gebouwd met wijdse uitzichten. Ook aan de Zaan stonden luchtkoepels of luchthuizen, al waren die meestal wat bescheidener van aanpak dan aan de Vecht. Dergelijke luchthuizen waren dikwijls van hout opgetrokken op veelhoekige of vierkante grondslag. 131

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 15