Wie is er nog fransgezind Het leek allemaal zo mooi met de idealen van Vrijheid-Gelijkheid- Broederschap die de patriotten uit Frankrijk hadden meegebracht. De gevolgen van al de politieke en militaire bewegingen waren dikwijls minder aangenaam. Dat begon al met het Haags verdrag dat de vrede tussen de Bataafse Republiek en de Franse republiek regelde in mei 1795. De Fransen eisten van ons een bedrag van 100 miljoen gulden als schadevergoeding, een aantal oorlogsschepen en verder voor een Frans leger van 25.000 man huisvesting, voeding en kleding. De soldaten werden op vele plaatsen inge kwartierd, in de steden, maar ook in de dorpen. Soms was dat tijdelijk, maar ook wel van langere duur. De economische schade die de verschillende oorlogen meebrachten was enorm. Visserij en scheepvaart stonden stil. Handel en nijverheid ondergin gen dezelfde neergang. Er ontstond veel werkloosheid. Schokkend waren de vernielingen en plunderingen, vooral in de omgeving van het strijdtoneel van 1799. Daarbij kwamen nog de inkwartieringen van troepen, vriend en vijand, en de schade die in de droogmakerijen werd geleden door de inundaties. Door de oorlogvoerenden werden schuiten, paarden en wagens gerequi- reerd, maar ook drank en voedsel voor mens en dier. Het Bataafse garnizoen dat Purmerend zou moeten verdedigen eiste hulp van arbeiders voor graafwerk aan de batterijen. Aan de municipaliteit van de dorpen in de omgeving werd de dringende behoefte gemeld. Aan de andere kant van de weegschaal kunnen we het groeiende demo cratisch besef neerleggen, de groeiende eenheid van ons land, scheiding van kerk en staat en het werken aan een grondwet. Na 1799 werd de Franse overheersing over ons land steeds ingrijpender. Het bedenkelijk hoogtepunt daarvan was de inlijving bij het keizerrijk van Napoleon. Onze erfprins vertoefde lang in de wachtkamer, maar na 1813 werd hij onze koning. Bronnen: A.Alberts D.Aten R.P.Goettsch - G.J. Schutte - 129 J. Pi elage De Huzaren van Castricum. Amsterdam 1973. De Rijp in de jaren 1780-1813. Patriottentijd en Bataafs-Franse tijd op dorpsniveau. De Rijp 1987. Flitsen uit de Engels-Russische invasie van 1799 in N.H. Tijdschrift: De Speelwagen 1949. Een Hollandse dorpssamenleving in de late 18e eeuw. De banne Graft, 1770-1810. Franeker 1989.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 13