Tegelijk met deze inval zou de erfprins met enige honderden Hollandse uitgewekenen en 3000 Pruisen Twente en de Achterhoek binnentrekken. Ook hier werd stellig gerekend op een spontane volksopstand in de Franse vazalstaat, de Bataafse Republiek. Acht weken oorlog Russische en Engelse vlootbewegingen waren voor het Bataafse bestuur signalen die er op wezen dat een inval op handen zou kunnen zijn. De plek was voorlopig nog onduidelijk, maar men maakte zich toch op voor de ver dediging. Een Bataafse divisie onder leiding van generaal Daendels kreeg het Noorderkwartier van Holland onder zijn toezicht. Het opperbevel werd opge dragen aan de Franse generaal Brune, die 17000 man Franse troepen in het zuiden van 't land in gereedheid hield. Op 27 augustus was het zover. Om 3 uur in de morgen landde de Engelse voorhoede tussen Callantsoog en Huisduinen. Daendels zag in dat Den Helder niet te verdedigen was en trok zich terug richting Bergen om daar de Franse versterkingen af te wachten. De plek van de landing was goed gekozen. Den Helder was spoedig in Engelse handen, zodat Russische en Engelse versterkingen zonder gevaar konden worden ontscheept. York kreeg tenslotte de beschikking over meer dan 30.000 man, infanterie, artillerie, cavalerie.De bemanning van de Bataafse vloot was grotendeels oranjegezind en verzette zich nauwelijks. De vloot viel daarom heel gemak kelijk in geallieerde handen. De erfprins had in het oosten enkele steden veroverd, Winterswijk, Groenlo, Enschede, maar toen de nationale gardes van Arnhem en Utrecht verschenen liep de aanval dood. Ook een volksbeweging bleef uit. Misschien hadden ze oranje strikjes op zak, maar wensten ze eerst de kat uit de boom te kijken. De prins verhuisde nu naar het westelijk front, waar de invasielegers meer succes leken te oog sten. Op 2 september vestigde Brune zijn hoofdkwartier in Alkmaar. De eer ste tegenaanval bij Zijpe mislukte. Na de komst van de Russen werd een aanval op Bergen ondernomen, maar wegens zware verliezen en gebrekkige samenwerking betrokken alle toepen tenslotte hun oude stellingen. Op 2 oktober brandde een nieuwe actie los. Bergen en Alkmaar kwamen in Engelse handen, waar York en ook de erfprins zich vestigden. Prinsgezinde burgers haalden de vrijheidsboom voor het stadhuis weg en verbrandden die op de paardenmarkt. Er werden noodhospitalen ingericht en door de geallieerden werd van alles gevorderd, paarden en wagens, voedsel en drank. Intussen ging de strijd in de duinen in alle hevigheid door. Brune had 126

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 10