7 Juli 1833: Een feestmaal in het polderhuis De aanleiding voor dit artikel was het door Thea de Roos-van Rooden geschreven, en in 1998 uitgegeven, boekje over het Noorderpolder huis, waarin op pag. 47 een afbeelding staat van Dijkgraaf P. de Sonnaville. Schrijver dezes kende Dr. Petrus de Sonnaville als Stadsarts van Alkmaar en aanhanger van de Patriottische Partij in de Franse Tijd. Ook was het hem bekend dat de Sonnaville achtereenvolgens Lid was van het Provinciaal Be stuur van Holland (1797), van de Tweede Nationale Vergadering (1797- 1798), van de Constituerende Vergadering (1798) en van het Vertegenwoor digend Lichaam (1798-1801). Deze bestuurlijke organen brachten voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis een Grondwet tot stand, die voor het gehele land geldig was; deze vormt nog steeds de basis van onze wetge ving. Na 1801 vervulde de Sonnaville tal van openbare functies in Alkmaar: zo was hij o.m. vanaf 1802 tot aan zijn dood in 1837, bijna continu, hetzij als Wethouder of als Burgemeester, in dienst van de stad. Ook werd hij in 1803, als vertegenwoordiger van Alkmaar, tot Heemraad van de Schermeer benoemd. De aanwezigheid van zijn portret in het bovengenoemde boekje wekte mijn nieuwsgierigheid naar zijn betekenis als polderbestuurder. Om dat te weten te komen, werden de archieven van het Waterschap geraadpleegd tussen 1803, toen hij aantrad als Heemraad, en 1837, toen hij, nog steeds in de functie van Dijkgraaf, overleed. Het bleek dat hij over deze gehele pe riode zitting heeft gehad in het polderbestuur en de studie leverde een aan zienlijke hoeveelheid nieuwe gegevens op. Deze gegevens., gevoegd bij die, welke reeds in het bezit van de schrijver waren, zullen te zijner tijd worden samengevoegd tot een publicatie; er bleek namelijk over deze belangrijke Alkmaarder, wiens naam ten onrechte in het Nieuw Nederlands Biografisch Woordenboek ontbreekt, niet veel bekend te zijn. Dit punt is evenwel thans niet aan de orde. Tijdens de naspeuringen in het Waterschapsarchief werd een uitgebreid verslag gevonden van de fees telijkheden, die onder leiding van Dijkgraaf de Sonnaville op 1 7 juli 1833, ter gelegenheid van het Tweede Eeuwfeest van de Schermeer, gehouden werden. In het verslag werden tal van bijzonderheden vermeld over de uit genodigde gasten, de organisatie van de feestelijkheden, de op de erebogen aangebrachte teksten, de kerkdienst, de receptie, etc., inclusief de volledige tekst van het door alle aanwezigen gezongen Feestlied en de teksten van de tijdens de maaltijd in het polderhuis gehouden speeches. Het nu volgende beoogt een beeld te schetsen van deze gebeurtenissen en van de sfeer, waarin zij hebben plaats gevonden.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 7