de Grafter Dorpsstraat staat. Die plaats is niet toevallig: in dit huis heeft de grootvader van de heer Piet Roelofsen gewoond en zijn tuindersbedrijf uit geoefend. Ook hij had zo'n complete set dorsmachines. Het enige wat er nu nog van over is gebleven, is het karretje waarop de motor stond. Om de houten wieltjes zaten ijzeren banden. Als men ging dorsen werd het met motor en al op een vlet gereden en naar de akker gevaren. Bij de verhuizing is het achtergebleven. Beide foto's illustreren een voorbije periode, waarin op grote schaal in de Eilandspolder werd getuind. Vanaf het eind van de vorige eeuw waren er tuinders naar Graft en De Rijp gekomen om daar te tuinen. De reden was dat de grond hier relatief goedkoop was. In de jaren vijftig gingen nogal wat tuinders 'in de bollen': crocussen, tulpen en narcissen. Veel tuinbouw producten werden met een vlet afgevoerd, via de sluis in De Rijp naar schipper Visser aan de Kralingergracht. Daarvandaan ging het naar Purme- rend (o.a. augurken) en Langedijk (aardappelen). Om op tijd in Langendijk te zijn, voer men 's nachts om half twee uit De Rijp weg. Na zes uur varen was men dan op tijd voor de veiling. Als producten doorgedraaid werden, werden ze als veevoer voor de koeien etc. verkocht. Dat was wel een pro bleem, want het vervoer terug kostte ook geld en de uiteindelijk behaalde winst was minimaal. De tuinbouw is uiteindelijk uit de Eilandspolder ver dwenen omdat er toch te veel tegenvallers waren. Vooral als het te nat was, trad er veel verlies op van de gewassen. Tenslotte nog een verzoek. In de fotoverzameling van de Oudheidkundi ge Vereniging zitten maar heel weinig afbeeldingen, die iets van de tuin bouw in de Eilandspolder laten zien. Als een lezer nog afbeeldingen (of voorwerpen) heeft van dat tuinbouwbedrijf, dan komt iemand van de OHV- fotogroep daar graag eens naar kijken. Een telefoontje is voldoende (0299 673044). Leo den Engelse Op dit karretje stond vroeger een motor, die op het veld een dorsmachine aandreef. Foto Leo den Engelse (zomer 1999). 108

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 26