gens werden door een krachtige luchtstroom de lichtere plantenfragmenten gescheiden van het mosterdzaad. Het geschoonde zaad werd in zakken ver zameld: de stapel links. De man bij de zakken houdt een zaadschep vast. Zo'n schep lijkt een beetje op een hoosschep, waarmee water uit een praam werd geschept, maar het is toch duidelijk iets anders. Het mosterdzaad werd onder meer in Hoorn verkocht; daartoe werd een monster zaad in een klein zakje meegenomen. De heer Piet Roelofsen herkende alle personen op de foto op de jongen na, die in het midden achter het houten schot staat. Van links naar rechts zijn afgebeeld 'de oude Jan Roelofsen Gerritszoon' (met pet en zaadschep, broer van Piet's grootvader), Jan Taam van het Langebrugspad, Herman Kaptein, die er een tijdje knecht was, een onbekende jongen, Cor Taam (de enige die blootshoofds aan het werk was), Piet Taam (met hoed; hij woonde bij de Tilbrug) en Gerrit Taam van de Venbuurt. Jan, Cor, Piet en Gerrit Taam waren vier broers, stiefzoons van Jan Roelofsen Gzn. De foto kon met hulp van de heer Jan Kaptein, zoon van de in 1904 ge boren Herman Kaptein, gedateerd worden op de periode 1925 - 1929. Uit mondelinge overlevering van vader op zoon was bekend, dat Herman Kap tein dit tuinderswerk gedaan had vóór zijn huwelijk in 1929. De oogstfoto hielp ook met het thuisbrengen van een intrigerend wa gentje, dat nu beladen met potplanten in de tuin van de familie Potma aan Mosterdoogst in de Eilandspolder rond 1925. OHVinv.nr. V23002. 107

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 25