Raadhuis Graft op zolder Mosterdoogst rond 1925 Documentatie- en Foto-afdeling van onze Vereniging Als mensen vroeger foto's maakten, dan zaten daar maar weinig opna mes van het gewone, dagelijkse werk bij. Mensen poseerden blijkbaar liever in hun zondagse pak dan in een overall, liever in een mantelpakje dan in een daagse jurk met een schort ervoor, de handen moesten gewassen zijn en het haar gekamd. Deze foto, waarvoor tuinders uit de Eilandspolder even hun werk onderbroken hebben om te poseren voor de - ons helaas onbekende - fotograaf, is dan ook een grote zeldzaamheid. De heer Piet Roelofsen Ceeszn uit Graft, onlangs verhuisd naar de Mieuwijdt, kon ons gelukkig nog het een en ander over deze afbeelding vertellen. De foto toont het verwerken van de mosterdoogst, waarschijnlijk in de omgeving van Graft of Oost-Graftdijk. Mosterd werd in de Eilandspolder ge teeld tot de Tweede Wereldoorlog, daarna niet meer. Met een praam werden de machines naar het land gebracht, bomend met de kloet. Rechts op de fo to staat een verbrandingsmotor op een wagentje ('een sleetje'); de brandstof zit in de tank rechtsonder. Deze motor drijft de dorsmachine aan. Met zo'n machine konden bijvoorbeeld ook erwten, tuinbonen en bruine bonen wor den gedorst. In de dorsmachine draaide een band rond, waaruit flinke pen nen staken ('een soort hekel'). Door een bos geoogst gewas tussen de draaiende pennen te houden, werden de planten uiteen getrokken zodat de zaden los kwamen. Het was niet een erg veilig apparaat: de heer Roelofsen vertelde dat hij als jongen eens door een volwassene bij zo'n apparaat werd weggehaald toen hij probeerde er een bos tuinboonplanten mee te dorsen: het risico dat een jongen door de kracht van de band werd meegetrokken en z'n handen aan de pennen zou verwonden, was blijkbaar niet denkbeeldig. Op het zeil ligt een hoop gedorst, maar nog ongeschoond mosterdzaad. Het apparaat links is een wanmolen; deze werd niet met de motor maar met de hand aangedreven. Het gedorste zaad werd met de talrijke verontreini gingen in de houten trechter (kaar) boven op de wanmolen gestort. Vervol- 106

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 24