Houtzagerij 'de Pauw' aan het Buizendijkje. f T~^\e Pauw' in de jaren vijftig was een breed en vlak stuk aan de oostkant jL^van het Buizendijkje. Met aan de Beemsterringvaart een strook van een meter of twintig lang, die achter de schoeiing was opgevuld met onkan- te brokken beton. In de onderdijk aan de westkant stond een grote houtwal van wilgebomen met erachter een met elzebomen omzoomd stuk land waar volkstuinen lagen. Er stonden slabonen, aardappels, uien, wortelen, andij vie en wat verder aan groenten op het menu van die dagen te vinden was. Bij 'de Pauw' werd veel gezwommen in die dagen. Er lagen dan her en der in het gras hoopjes jongenskleren: korte broek met bretels, hutten, ge blokte kniekousen, onderbroek, interlokje en overhemd, met eroverheen een handdoek. De meisjes verkleedden zich een stukje verderop tussen op schietend riet, zuring, boterbloemen en fluitekruid. Preuts? Ach welnee. Hun hoopjes kleren waren: ondergoed, een jurkje of een rok met bloes, sokken, schoenen en een strik voor in het haar. Ook een handdoek, een kleine, want badlakens bestonden niet. Op het brede stuk, waar tussen het gras opvallend veel zilverschoon groeide, lagen, zaten en holden de zwemmers en zwemsters door elkaar. Zonnebadend en veel pratend met elkaar. Waarover? Bijvoorbeeld over het aantal gerooide 'kissies piepers' van de afgelopen dag. Of over de laatstge- reden etappe in de Tour de France. Toen op een keer de drager van de gele trui Wim van Est in een ravijn getuimeld was. Met leren valhelmpje, vliege- niersbril, reservebandje om de schouders en zijn Pontiachorloge om de pols. Over zulke dingen werd gekletst. Vooral op zondagmiddagen was het er heel druk. Als zoiets zich anno 1999 zou voordoen dan werd dit onmiddellijk als oeverrecreatie bestempeld en stond er de onvermijdelijke patatkar. Toen niet, nee op weg naar huis ging je een ijsje halen bij Oosterbaan aan de Rechtestraat. Een van een dup of soms weieens een 'spatsie' of een oublie van een kwartje. Er lag tussen de betonblokken aan de waterkant één plat stuk waar je vanaf kon duiken. Maar als zwemmer stal je de show pas, als je van de kruin van de dijk een aanloop nam, over de brokken beton heen dook en in de Ringsloot plonste. Wel met gesloten voeten graag. 'De Pauw' De stukken grintbeton die aan de Ringvaart en in de onderdijk bij de houtwal lagen waren restanten van de stoomhoutzagerij 'de Pauw' die rond 1916 gesloopt werd. De zagerij was aan het Buizendijkje gebouwd op de plaats waar eerder een houtzaagmolen met dezelfde naam stond. De pauw, 99

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 17