Resten van verbrand hout en sporen van oude verdwenen constructies uit de tijd van vóór de brand hebben we aangetroffen bij de restauratie. De brandresten bevonden zich in het metselwerk ter hoogte van de goot aan de zuidkant, bij het dakvlakje dat aansluit op de huidige toren. Ook tijdens die restauratie werd de kerk aan de binnenzijde geheel ont- pleisterd. Hierdoor kwamen aanhelingen in het zicht in het metselwerk tus sen alle ramen, waaruit bleek dat hier houten stijlen ingemetseld hadden gezeten. Het ondereind van deze stijlen rustte op zandstenen kraagstenen, die na de brand glad bij het metselwerk werden afgekapt.. In de gemetselde boog tussen zuidgevel en de zuidkolom onder de hui dige toren werd in het metselwerk een afdruk aangetroffen van een stijl met trekbalk, verbonden door een korbeel. Deze constructie is daar ter plaatse tijdens de herstelwerkzaamheden na de brand (1654) nog aanwezig ge weest. Het toen aangebrachte metselwerk werd aan alle zijden stijf tegen dit houtwerk gemetseld. Op de plaatsen waar geen hout zat kreeg het metsel werk baarden en waar wel hout zat, ontstond vanzelf een min of meer glad afgewerkt stuk muur. Op die bewuste trekbalk heeft de toren deels gesteund hebben. Zoals ik boven al opmerkte is die sierlijke toren ongetwijfeld van hout geweest, want een gemetselde toren had nooit op een trekbalk kunnen steunen. Mede doordat de toren veel slanker was, oogt hij een stuk hoger dan de huidige toren. De herbouw is voortvarend ter hand genomen en gezien de rijkdom van het toenmalige dorp heeft men kennelijk gedacht de toren veel groter te moeten maken dan voorheen. Een grotere toren moest een veel grotere en sterkere fundering hebben, dus werden de toren en zijn fundering, tot bui ten de oude kerkmuur uitgebreid en werd voor het veel grotere en vooral veel zwaardere torenlichaam, een tweetal kolommen gemaakt in de kerk ruimte. Waarschijnlijk doordat het geld opraakte "stopte" men met de bouw. Duidelijk lijkt mij, dat de nieuwe toren na de brand nog een flink stuk hoger had moeten worden. De huidige spits die de toren zijn specifieke karakter geeft, zal mogelijk een noodspits zijn geweest die aangebracht werd met de gedachte "als we ooit weer ruim in het geld komen te zitten, bouwen we wel verder". Ik heb tekeningen van de oude toren zoals Saverij hem afbeeldde op een overeenkomstige schaal gekopieerd als de bouwkundige tekeningen van de huidige toren en ze naast elkaar geplaatst. Helemaal zuiver kan dat nooit zijn omdat de tekening van Saverij in een soort perspectief is getekend. Ik heb de toren volgens Saverij, zodanig gekopieerd, dat de kerk gemeten van

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 15