Het polderwapen Aanwijzingen voor een herdruk het rekeningenboek van dat jaar vinden we onder 26 november de volgende post: 'Aan Signeur Gerard Valk tot Amsterdam, voor 't snijden van des Noordeindermeers kaartje, 't kooper, 100 afdruksels, 't afsetten en anders, volgens ordonnantie en quitantie betaalt f 27.17.-.' Op 15 augustus 1709 volgt nog een uitbetaling aan de dijkgraaf, Reinier Kramer, voor 'voorleden jaars reiskosten na Amsterdam, over des Noordeindermeers kaartje.' Hieruit volgt dat de dijkgraaf in 1708 in eigen persoon naar Valk is geweest om een en ander af te spreken. In 1710 vinden we nog een post van een gulden 'voor 't afsetten, lijst en paneel tot een kaartje op 't raadhuis te Graft'. In die jaren kwam het polderbestuur van de Noordeindermeer regelmatig in het Grafter raadhuis bijeen. Omdat in de periode 1688-1708 geen posten voor een landmeter worden vermeld, mogen we aannemen dat dijkgraaf Kramer aan Valk heeft opgedragen om uit te gaan van de bestaande kaart uit 1656 en die te actualiseren op het punt van enkele kavelgrenzen, de kavelgrootten, het voorkomen van molens en - niet te vergeten - het polderwapen. Op een bewaard exemplaar van de kaart staat een met de pen geschreven notitie over het polderwapen. "Het wapen der Noordeindermeer is een schild gevierendeeld. Het eerste van lazuur hemelsblauw] hebbende in den linker bovenhoek een gedeelte van eene schijnende zon van goud. Het tweede van keel rood] beladen met eene gans van goud. Het derde acht gegolfde dwarsbalken van zilver en lichtblaauw. Het vierde van lazuur beladen met een molen van goud. Midden op een schildje van zilver met eene achthoekige sterre van sabel zwart]." In dezelfde hand volgen dan nog enkele aanwijzingen, blijkbaar voor iemand die het polderwapen ergens op aan moet gaan brengen: "NB Op dit kaartje staat eene halve zon, dat is niet goed; het moet eene kwart zon wezen zoo [is] het eigenlijke wapen. Dat goud moest wezen gelieve men geel en het zilver eene witte kleur te geven of wit te laten." Nader onderzoek van vijf exemplaren van deze kaart bracht twee verschillende watermerken aan het licht. Bij drie kaarten gaf het watermerk de naam van fabrikant C. I. Honig aan met een naar links kijkende leeuw in een dubbele cirkel, in zijn klauw een bundel pijlen, achter zich een lange stok met een hoedje erop, onder de leeuw het woord VRYHEYD, tussen beide cirkels het inschrift: PRO PATRIA EI[USQUE] LIBERTATE voor het vaderland en onze vrijheid]; op de buitenste cirkel een boompje. Churchill 8

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 8