Er klopt iets niet Bij een andere kaart van Noordeindermeer en Sapmeer staan we voor een raadsel. Het gaat om een gedrukte kaart van beide droogmakerijen (afb. 2). Deze kaart beperkt zich tot vrijwel hetzelfde gebied als die uit 1656. De titel geeft helaas geen bijzonderheden over opdrachtgever, maker, drukker of jaar van uitgave: 'Caarte van de Noordeyndermeer en Zapmeer; met derzelver om en ingelegen dijken, wegen, sloten en wateren; zo als aan kavels van zuyver land, zonder dijken, wegen of sloten, gegraven zijn, op de grote als in het ter zijden staande register bij yder kavel werd uytgedrukt.' Deze kaart is voorzien van het polderwapen van de Noordeindermeer. In een eerdere publikatie werd de kaart gedateerd tussen 1651 en 1657 (Hameleers, 1990). Hier hadden we een probleem. Als de kaart inderdaad tussen 1651 en 1657 gemaakt is, hoe kan er dan de pas in 1669 verplaatste korenmolen van Groot-Schermer op staan? De ongedateerde kaart kan niet van voor 1688 dateren Toen eenmaal de twijfel aan de juistheid van de in de literatuur gegeven datering was geboren, besloten we om ook eens te kijken naar de andere molens op deze kaart. Dat leverde nog eens twee aanwijzingen op voor een latere datering. De tweede aanwijzing betrof het verdwijnen van korenmolen De Zeug ergens tussen 1688 en 1710. Op afb. 2 blijkt het molenerf (aangegeven met 1) leeg te zijn. Dit molenerf is nu, drie eeuwen later, nog steeds goed herkenbaar: het met knotwilgen omzoomde eilandje aan de oostkant van de Glopdijk recht tegenover de boerderij van Klinkhamer. Een derde aanwijzing leverde het vóórkomen op de kaart van hennipkloppersmolen De Eend (op afb. 2 aangegeven met 5), waarvan wij de windbrief vonden die in 1687 was afgegeven. Nu weten wij natuurlijk ook wel dat kaarten niet altijd de werkelijkheid van het moment weergeven. Maar dit al dan niet voorkomen van molens maakte het toch wel erg waarschijnlijk dat de ongedateerde kaart van afb. 2 in of na 1688 moet zijn vervaardigd. Het polderarchief brengt uitkomst Op grond van deze bevinding werden de resoluties [besluiten] en de rekeningen van het polderbestuur vanaf dat jaar nagelopen. Het resolutieboek vermeldt een vergadering van dijkgraaf, heemraden en hoofdingelanden van de Noordeindermeer op 15 mei 1708. Hierin staat 'Na gedaan berigt, dat de geresolveerde werken van voorleden jaar alle gemaakt en gedaan sijn, is verder eenpaarig goedgevonden, dat d' heren dijkgraav en heemraaden sullen besorgen het opstellen, snijen en afdrukken van een nieuw kaartje van de Noordeindermeers plattegrond'. In 7

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 7