Een kaart van de polders Noordeindermeer en Sapmeer Twee korenmolens in Groot-Schermer In het afgelopen jaar concentreerden wij ons archiefonderzoek op de twee korenmolens, die in Groot-Schermer hebben gestaan. De eerste stond midden in het dorp, vlak bij de kerk. In 1669 verplaatste meelmolenaar Maarten Reijersz z'n bedrijf naar een gunstiger plek ten zuiden van het dorp. De reden was dat de windvang in het dorp door de toegenomen bebouwing steeds lastiger was geworden; bovendien was er kort daarvoor een ongeluk bij de molen gebeurd. Maarten Reijersz verplaatste niet de korenmolen zelf; blijkbaar was z'n molen op dat moment al te klein of te gammel geworden. In plaats daarvan kocht hij in Graft een oliemolen, De Veldhoen, en liet die tot korenmolen ombouwen. Deze nieuwe korenmolen kwam te staan op een landje, leggende op ringhslootskant van de Noordermeer, dat was nagelaten door Piter Krijnsen Braeck. Die plek is nu nog goed terug te vinden. Wie van het Noordeinde van Graft naar Groot- Schermer gaat, ziet vlak voor het terrein van Pilkes aan de rechterkant van de weg een villa in een bosje, het huis van de familie Vleer. Op dat terreintje stond van 1669 tot de sloop in 1884 de tweede korenmolen van Groot- Schermer. De oudste korenmolen Bij het onderzoek naar de vele water- en industriemolens, die in het verleden op het Schermereiland hebben gestaan, betrekken we natuurlijk ook allerlei kaarten van het gebied. In het Regionaal Archief in Alkmaar vonden wij een manuscriptkaart van landmeter Claes Vastersz Stierp uit 1648, waarop de eerste korenmolen van Groot-Schermer voorkomt. Deze kaart beslaat het westelijk deel van de Eilandspolder, van het meertje de Knie in het noorden via de Noordeindermeerpolder en de Sapmeer tot het Graftermeer in het zuiden. Afb. 1 geeft een detail uit deze kaart met het midden van het dorp Groot-Schermer; de kerk, de korenmolen en het het in 1639 gebouwde raadhuis staan rond een breed stuk sloot, het lijkt wel een haventje. De molen is getekend als een standaardmolen, het meest voorkomende type korenmolen in die tijd. De eerste gedrukte kaart van Noordeindermeer en Sapmeer De korenmolen, die Maarten Reijersz in 1669 ten zuiden van Groot- Schermer had laten neerzetten, komt op verschillende kaarten voor. Op de eerste gedrukte kaart van Noordeindermeer en Sapmeer, uit 1656, staat de 4

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 4