Een nieuwe bewaarmethode Met de museumconsulent voor Zaanstreek-Waterland, de heer F.D. Doornberg, werden de verschillende systemen voor het opbergen en beschrijven van fotomateriaal besproken. Op basis van zijn adviezen en na een bezoek aan het Purmerends Museum werd aan het OHV-bestuur voorgesteld om over te gaan tot het bewaren van foto's in polyester (melinex) hoesjes op een ondergrond van zuurvrij karton. Voordeel hiervan is dat de foto's niet meer in contact komen met de weekmakers uit de tot op heden gebruikte plastic mappen en dat het bekijken en het fotokopiëren (ook van de achterkant) mogelijk zijn zonder de foto met de hand aan te raken. Het OHV-bestuur ging accoord met het voorstel en het stelde voor de aanschaf van melinex-hoesjes, zuurvrij karton, ladenkastjes en dergelijke een niet onaanzienlijk bedrag ter beschikking. Aan het eind van de verslagperiode waren de eerste 110 foto's volgens de nieuwe manier opgeborgen. Twaalf multomappen (van de ruim dertig) werden doorgenomen waarbij vele foto's werden ontdaan van plakkertjes en/of plakband. Een nieuwe beschrijfmethode Degenen, die in het verleden de fotoverzameling hebben opgebouwd, hadden het bestand aan foto's redelijk in hun hoofd zitten. Voor ons als nieuwelingen ligt dat anders: het tot op heden gevolgde opbergsysteem geeft wel enig houvast, maar vaak is het onmogelijk om binnen redelijke tijd te zeggen of een bepaalde foto al dan niet in de verzameling is opgenomen. Om deze en andere redenen is overgegaan tot het opzetten van een computerbestand (een zgn. data base) waarin foto's op basis van onder meer trefwoorden zijn terug te vinden. Er werd aangesloten bij een in veel Nederlandse musea gebruikt programma. Met het Rijper Museum, dat daar ook mee werkt, werden afspraken gemaakt over het gebruik van trefwoorden, inventarisnummers, etc.. Veel steun werd ontvangen van de heer A.M. Collewijn die niet alleen de nieuwe computer uitzocht en installeerde maar zich ook inwerkte in die 'date base'. Mede door zijn inspanningen draait niet alleen het systeem naar behoren, maar zijn we ervan verzekerd ook niet de aansluiting te missen bij de steeds verder gaande ontwikkeling van computers en data bases. Van de ruim drieduizend reeds aanwezige foto's (meestal repro's) bleek begin 1997 ongeveer de helft niet of zeer summier te zijn beschreven. Inmiddels zijn 700 foto's zodanig gestandaardiseerd beschreven dat de gegevens in de computer konden worden ingevoerd; op 31 december 1998 21

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 21