vluchtige beurt het gebluste ie van kalk. \and gevist, gst naar het binnenland pen van de weggehaald, aad. en plankier evators en of gebruikt, en als alles /vee tot drie werd turf n en cokes ven gestort randen. De de daartoe rd de oven >00 - 1200 lootgesteld, ept hadden ze de oven - of leshuis gebracht voor de laatste behandeling. Geen malerij of iets dergelijks kwam eraan te pas. Nee, men voegde eenvoudig emmers water toe aan de berg schelpen die uitgestort lag. En ziedaar, het wonder openbaarde zich, dat de koude schelpen begonnen te sissen en te stomen alsof ze gloeiend heet waren. Grote wolken stoom stegen op en verdwenen door de openingen in het dak van het blushuis naar buiten. Een chemische reactie was ontstaan en de energie in de schelp kwam vrij door de toevoeging van water. Als je tien minuten later op de plaats van het blussen terugkwam zag je in plaats van een grote berg schelpen een hoop kalk liggen. De schelpen waren in poeder uiteen gevallen. De kalk werd vervolgens gezeefd en in grote papieren zakken gedaan. De aldus verkregen kalk werd gebruikt in metselspecie ofwel mortel. Muren die met deze specie zijn gemetseld behouden een bepaalde elasticiteit. Bovendien zijn de muren beschermd tegen klimatologische invloeden zoals tegen vocht. De verdwenen kalkovens. Ja, ze zijn verdwenen, de kalkovens in Nederland. Weg van de oevers van rivieren, kanalen en meren. Want daar kon je de plaatsen vinden waar met behulp van de elementen vuur en water van schelpen kalk werd gemaakt. In 1930 waren er nog zo'n 300 kalkovens in bedrijf (vanouds hadden kalkwerken of branderijen vier ovens). In 1975 waren er nog slechts vijf branderijen. In het begin van de jaren negentig verdween de laatste branderij, die in het Overijselse Hasselt. De laatste Noordhollandse kalkovens waren die van Ruigewaard in Akersloot. In 1976 werden de vier ovens steen voor steen afgebroken. In Enkhuizen werden van de gebikte bakstenen drie ovens herbouwd op het terrein van het Buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum. Het definitieve einde van de schelpkalkbranderijen werd veroorzaakt door de toenemende cementproductie. Als tegenwoordig kalk wordt gebruikt is deze afkomstig van steenkalkbranderijen, kalksteen is de grondstof voor deze kalk. In Enkhuizen herinneren de flesvormige ovens aan de vroegere manier van werken, aan de zilte zee en de schelpen, aan vuur, water en kalk. Jan Deckwitz Uitgeest, I oktober 1998. Met dank aan Andries de Jong.Fzn. Gegevens uit: 'De groene Valck', Akersloot. Dagblad Kennemerland, Beverwijk. Publicatie Zuiderzeemusem, Enkhuizen. 17

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1999 | | pagina 17