Een majolica schotelfragment in het Rijper museum. Voor mijn gevoel ligt het fragment er al meer dan 30 jaar, en bij verzamelaars is het bekend vanwege het feit dat het staat afgebeeld en beschreven in de majolica boeken van Dingeman Korf. Een majolica schotelflagment met daarop de voorstelling van een jager met zijn hond aan de lijn. Over de schouders draagt hij zijn buit terwijl op de achtergrond een haas snel wegschiet. Een beige scherf, oranje, oranje geel, groen, blauw en paars op wit. De achterzijde groen getint loodglazuur, vermoedelijk gemaakt in Rotterdam, bodemvondst uit De Rijp. Uit de collectie van dokter P.R. America. Baggervondst? Opgegraven? Een plaatje van een scherf, alles staat er op. Fraai en in heldere kleuren geschilderd. Een meesterwerk uit het eerste kwart van de 17e eeuw. Ik ben altijd al gecharmeerd geweest van deze scherf, en dat heeft te maken met dokter America. Begin jaren zestig was hij degene die mijn broer en mij aanspoorde om, als er rond De Rijp gebaggerd was, naar scherven te zoeken. En als we dan iets moois hadden gevonden dan kocht dokter America dit voor een paar gulden, veel meer dan wat een kind van 10 jaar in die tijd aan zakgeld kreeg, bagger en scherven genoeg in die tijd, het zakgeld leek voor het oprapen Op een mooie zomeravond vonden we eens een grote zwarte scherf in de bagger daar waar nu het Marten Michielshof ligt, we wisten er al zoveel van dat we dachten dat dit wel eens iets belangrijks kon zijn. Dus wij spoedden ons direct naar het Westeinde waar dokter woonde. Hij zag het direct, hier stond iets fraais op, hij nam ons mee naar de keuken en daar goot hij in een plastic bak een mysterieuze vloeistof (dit bleek later waterstofperoxyde te zijn) over onze zwarte scherf Al bruisende loste het zwart op en er kwam een kleurrijke voorstelling met granaatappels te voorschijn -magie- de dokter blij en wij voldaan. Hij liet ons ook een boek zien waarin majolica afgebeeld stond en vertelde ons over pannekoeks borden, zielen en proenen. Vanaf die tijd heeft al het oude wat uit de bagger en grond komt iets magisch voor mij. Er komt tegenwoordig niet zo veel bagger meer op de akkers rond De Rijp -te veel verontreinigd- maar ieder jaar weer geniet ik ervan om, het liefst op de schaats, langs geschouwde slootkanten te gaan, op zoek naar het verleden. En wat die prachtige scherf met herder en hond betreft, het is een uniek stuk majolica uit De Rijp en zoiets moois -komt het best tot zijn recht in het Rijper museum. Peter Eggers 134 Museum Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 34