werkelijkheid. Deze afbeelding, volgens haar gemaakt op basis van een prentbriefkaart waarbij uit het hoofd de kleuren van de molenzeilen e.d. werden ingevuld, vormt op dit principe een uitzondering. Soms kan het handig zijn om te weten dat het hier om zo'n uitzondering gaat. Bijvoorbeeld als je historisch onderzoek verricht naar de molens van het Schermereiland. Een prent als inspiratiebron - Er bestaat een kostelijke pentekening van de Tuingracht ter hoogte van het Bakkersgrachtje met een ophaalbrug over dat grachtje (Afb. 5). Dit zijwatertje van de Tuingracht loopt nog steeds achter de Grote Kerk van De Rijp, maar liep (in elk geval al aan het begin van deze eeuw) onder een vaste brug in de Tuingracht naar het water van de Tuingracht. Ik ben zelf nog niemand tegengekomen die zich op die plaats een ophaalbrug kon herinneren of ooit een oude foto met ophaalbrug had gezien. Het raadsel werd opgelost door mevr. Leguit, die zich een opmerking van haar vader herinnerde over een ophaalbrug langs de Tuingracht, die voor zou moeten komen op de gravure 'Gezicht op De Rijp' van Bulthuis Bendorp uit omstreeks 1 790. Wie die gravure ter hand neemt, ziet vanuit het westen achter de ophaalbrug die Kleine Dam met Afb. 5 - De Rijp: Tuingracht met ophaalbrug over het Bakkersgrachtje. Rechts is het koor van de Nederlands Hervormde Kerk te zien. Oldenburg: In het hoekhuis heeft aan het begin van deze eeuw een barbier gezeten: Dijkstra, later Vilten. Behalve scheren en haarsnijden kon je er ook een pot bier drinken en een sigaar kopen (OHV inventarisnummer 15717). 123

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 23