Afb. 3 - Vier panden in de Rechtestraat. In het linker pand woont nu Van den Bosch; in de middelste twee is de textielwinkel van Borst gevestigd. Het linker pand heeft in 1990 weer z'n oude gevel teruggekregen. Zou het niet prachtig zijn ais ook z'n buur in oude glorie werd hersteld? (OHV inventarisnummer 15672). Familieleden, die de schilder/tekenaar goed hebben gekend, vertelden ons, dat Arie Spaarman als hij van huis was, altijd een schetsboekje bij zich had. Het uitwerken gebeurde echter steeds thuis, meestal op een bovenkamer van het huis aan het Baanmanslandje waar hij met z'n gezin woonde. De tekening van de verbrande huizen in de Rechtestraat zal dus voor een deel geheugenwerk zijn geweest, wellicht geholpen door ouder fotomateriaal of ter plekke gemaakte schetsen van de verbrande panden. Misschien vond Spaarman die oudere panden mooier of interessanter, misschien had hij alleen van die oudere situatie bruikbare schetsen of foto's. Hoe de tekening precies tot stand gekomen is, blijft dus een intrigerend raadsel. Een fraai rijtje - Een andere tekening (Afb.3) laat een paar fraaie panden aan de Rechtestraat zien. In de middelste twee zit nu de textielwinkel van Borst, het linker pand is van Van den Bosch. Het meest rechter huis is ooit met een naastgelegen pand afgebrand waardoor het huidige gat tussen Borst en Renkema is ontstaan (vgl. Gebouwd in De Rijp, Rechtestraat 98, 96, 94 en - waarschijnlijk - 92). Commentaar Martien Verkerk: 'Jammer dat we deze tekening niet eerder kenden, dan had de reconstructie bij Van den Bosch nog beter uitgepakt. Van het pand van Verwer weet ik uit verhalen dat daar Abercrombie, ook een bakker, heeft gezeten. Dat is mij zo bijgebleven omdat hij later in de Zuid-Oost Beemster onze buurman was.' Mevr. Leguit: 'In mijn jeugd stond met kleine letters in de etalageruit aangegeven: "Pain de luxe". De door Martien Verkerk genoemde buurman was Henk Abercrombie, zoon van A. Abercrombie. Hij had een bakkerij aan 121 C.vtt'v i k Gn.000 l K>tK

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 21