op zolder Raadhuis Gra 50 x Arie Spaarman Documentatie- en Foto-afdeling van Een tentoonstelling en een idee - Wie in de zomer van 1997 de expositiezolder van het Rijper Museum bezocht, kon daar genieten van het oude De Rijp, vastgelegd op aquarel of schilderij door de beide Spaarmannen: vader Willem en zoon Arie. Veel van de afgebeelde gebouwen en plekjes kon men gemakkelijk herkennen, maar soms viel het niet echt mee om een afbeelding goed thuis te brengen. Toen ik daarna de bruikleenmappen met de niet tentoongestelde tekeningen en aquarellen bekeek, bleken er nog veel meer hele en halve puzzels te zijn. Na afloop van de tentoonstelling zouden al die bruiklenen natuurlijk weer naar hun eigenaars terug gaan. Die zouden er goed voor zorgen, ze een paar keer per jaar bekijken om ze daarna weer netjes op te bergen. Ik vroeg me af, wat men over twintig jaar (of vijftig, of honderd jaar) nog van al die afbeeldingen zou herkennen. Wie zou de verhalen vertellen van de mensen, die kleur gaven aan het dorp van Spaarman? Nu er nog gelegenheid voor was, moest een en ander vastgelegd worden. Enthousiaste medewerking - Het bestuur van de OHV reageerde enthousiast op het voorstel om een vijftigtal topografisch interessante werken van (vooral) Arie Spaarman uit te zoeken en als reproductie op te nemen in het fotoarchief van de vereniging. Bij het uitzoeken vermeed ik de al te bekende afbeeldingen. De eigenaars van de meeste geselecteerde werken waren directe familieleden van Arie Spaarman: zijn dochter mevr. J. Spaarman uit Noord- Scharwoude, zijn zoon W.P. Spaarman uit Katwoude, en een van zijn nichtjes, mevr. A.M. Leguit-Spaarman uit Midden-Beemster. Zij gaven niet alleen toestemming voor het maken en gebruiken van reproducties maar wisten vaak veel te vertellen over de voorstelling, de afgebeelde huizen en hun bewoners, en de werkwijze van hun vader oom. Ook enkele andere (ex)dorpsgenoten waren bereid om de stapel kleurenreproducties eens goed te bekijken en mij hun, vaak uitgebreide commentaar te geven: J. Oldenburg, M.C. Verkerk, P.J.N. Leguit en C. de Jong. 116

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 16