aangegaapt door iedereen, want vol belangstelling keek men toe waar ze nu zou blijven. Het opjagen gebeurde nog een paar keer en zo ging de tijd toch nog snel voorbij, want plotseling begon het orgel te spelen en vulde de hele kerk zich met muziek; misdienaars kwamen binnen en lieten de schellen rinkelen en uit de sacristie kwam de pastoor met twee paters te voorschijn. 'Het is met drie Heren', fluisterde vader me toe, alsof ik dat zelf al niet gezien zou hebben. Nog altijd kwamen er mensen binnen, die overal naar een plaatsje zochten en zelfs tot helemaal vooraan gingen en toen weer via het andere zijpad terug kwamen. Eigen schuld natuurlijk, maar het zal je maar overkomen, zo voor aap te moeten open. Soms had iemand geluk. Die Maarten Plukker 1922-1981) kon zich nog ergens tussen wurmen, maar de meesten moesten blijven staan, want ook de armen-bankjes, die geen vaste plaats hadden, waren al lang vol. Het kwam me voor, dat het koor mooier zong dan anders en dat vader danig had overdreven, toen hij de zangers eens 'een stel brui-kikkers' had genoemd. Ook was het lekker warm en er werd lekker veel gewierookt, zodat de nachtmis me uitstekend beviel. Toen een van de paters het kerstverhaal voorlas - pastoor was zeker niet goed bij stem, anders zou hij het beslist zelf wel gedaan hebben - had ik me dat nog nooit zo goed kunnen indenken als deze nacht. En het hinderde dan ook niet dat alles wat langer duurde dan anders, ofschoon - dat moet ik eerlijk toegeven - ik het wel genoeg vond, toen pastoor ten slotte het 'Ite Missa est' gezongen had. Maar iedereen bleef zitten en wachten en daar begon tot mijn verwondering een tweede, gewone H. Mis en later zelfs nog een derde, waaronder iedereen te communie ging. Maar het orgel was nu kerstliedjes beginnen te spelen, en het koor zong erbij, en dat was wel weer heel mooi en feestelijk, zodat ik dat van die 'bruikikkers' niet begrijpen kon. De herders, die erbij geweest waren, zouden 'De herders lagen bij nachte' niet mooier gezongen kunnen hebben, maar het 'mooiste was natuurlijk 'Stille Nacht', omdat het zo gevoelig is. 113

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 13