Maan op z'n best Voor het eerst naar de nachtmis Onder de schuilnaam MAAN zijn gedurende bijna 40 jaren in het Dagblad voor Noord-Limburg stukjes geschreven door onze plaatsgenoot Maarten Plukker. Maarten Plukker is 23 februari 1922 geboren aan de Lievelandsbuurt in De Rijp als zoon van de fabrieksarbeider Jacob Jacobsz. Plukker en Anna Pietersd. Roelofsen. Jacob en Anna verhuisden daarna via het Vlaander naar de Grafterbaan te Graft. Maarten begon in 1939, na de HBS, zijn journalistieke loopbaan als redacteur bij het Alkmaars Dagblad, een toenmalig katholiek dagblad dat werd uitgegeven door drukkerij Noord-Holland te Hoorn. In 1942 nam Maarten een baan aan als sportredacteur bij het Dagblad voor Noord-Limburg in Venlo. Al snel werd hij provincie-redacteur en in 1968 hoofdredacteur. Ook in het Limburgse leerde hij z'n vrouw Ank Cremers kennen en huwde daarmee; het echtpaar is kinderloos gebleven. In zijn hoofdredactionele commentaren onder de schuilnaam MAAN sneed hij met name sociaal-economische vraagstukken aan en problemen rond natuur en milieu. Op 59-jarige leeftijd overleed hij 12 november 1981 in het ziekenhuis van Venlo als gevolg van complicaties bij een vaatoperatie. Na de dood van Maarten heeft redactielid Hen Camps uit honderden stukjes een selectie gemaakt en een vijftigtal Maan-stukjes in april 1982 gebundeld uitgebracht. Een twaalftal stukjes zijn jeugdherinneringen, die tot het beste in dit genre behoren; ze grijpen terug op zijn kinder- en vlegeljaren in De Rijp. Uit laatstgenoemde stukjes is een selectie gemaakt voor overname in de Chronyke. Oudere Rijpers en Grafters zullen ongetwijfeld de mensen herkennen die achter de door Maarten genoemde initialen schuilgaan. Fred Hoek Eindelijk was het dan zover, dat je voor het eerst met vader en moeder naar de nachtmis mocht. Die begon om vier uur, en dat was juist het echte ervan. Wie daaraan deel mocht hebben deed weer een stapje vooruit op het grut, dat nog te bed moest blijven. Er zat een erkenning in, dat men langzamerhand al aardig begon mee te tellen. Maar bovendien deed je weer allerlei nieuwe indrukken op. Dat begon al in de huiskamer. Die zag er zo in het holst van de nacht toch zo eigenaardig uit, net alsof er een geheimzinnige betovering over lag. De 111

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 11