lom Op dit plattegrondje is met zwart aangegeven waar de kolfbaan stond. Gearceerd getekend zijn 't Stadhuis van Amsterdam aan de Dam en ten oosten ervan de bijbehorende stallingen. Tot wanneer het kolfspel in het speelhuis is beoefend is mij niet bekend, net zo min als ik weet of in De Rijp een kolfsoos met een bepaalde naam heeft bestaan. Bij de Koninklijke Nederlandse Kolfbond is in de archiefstukken daarover jammer genoeg niets te vinden. Het lijkt wel alsof het kolven zomaar in de vergetelheid is opgelost. Het spel dat al eeuwenlang in De Rijp bekend en geliefd was. Want lezen we niet in regels die de gemeente op de 5e november 1735 liet verordonneren:"... bij wegen of straten niet zal mogen worden gekolfd, met kloot geschoten, getold, gekoot, gehoepeld..." en "...niemand zal in De Rijp tot enige tijd mogen klootschieten, kolven, etcetera... op boeten van 42 Kennemer Schellingen"? Vanuit het raadhuis probeerde' men het kolven, dat kennelijk buiten het Speelhuis nog al eens 'in het wild' werd gespeeld in de straten van De Rijp, te beteugelen. Jan Deckwitz, Uitgeest 14 september 1998. Met dank aan Andries de Jong. Gegevens uit:. Dokter in West Friesland, van B.W.E. Veurman, 1963. Ach, lieve tijd. Tien eeuwen Zaanstreek en Zaankanters 1992 - 1994. De Speelwagen, 1951 Keuren, ordinantiën en statuten van De Rijp, 1735. Jubileumuitgave Kolfclub 'Togidol Krommenie, 1997. r=5rr- -rtiltvl- 110

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 10