men algemeen over op de Engelse taal. Omdat de jongeren van voor de oorlog ouder geworden waren en nu uitvlogen was er niet meer de oude sfeer. Toch ging men vol goede moed weer verder met lesgeven en velen zijn ook na de oorlog nog begonnen om Esperanto te leren. Tot in 1960 zijn er lessen gegeven in Westgraftdijk. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Esperanto in 1987 doet een oudere generatie esperantisten verslag van hun ervaringen met het Esperanto. De journaliste Els Lansdorp maakte een reportage voor de VPRO. Ze bracht daartoe eerst een bezoek aan het eiland Texel waar een groot monument voor het Esperanto staat. Dit monument van 8x10 meter is in 1935 opgericht en moest in de oorlog op bevel van de bezetters worden afgebroken. In 1947 is het weer herbouwd en feestelijk in dienst gegeven. Een broer van de maker vertelde haar hoe vóór de oorlog het Esperanto bij de bewoners op Texel leefde en dat het zijn broer inspireerde om uit respect een monument op te richten. Verder bracht ze een bezoek aan Piet Spaan in wijdenes die vroeger in de Kogerpolder had gewoond en ook veel voor het verbreiden van de taal had gedaan. Bij haar bezoek aan Nel Kool in Westgraftdijk was daar ook Piet Bankersen uit de Kogerpolder aanwezig. Die vertelde hoe zij die Esperanto cursussen organiseerden. Zij gingen dan op de fiets de plaatsen in de omgeving af en probeerden huis aan huis de bewoners te bewegen om Esperanto te gaan leren. Zij zouden dan zelf komen om les te geven. Zo bezochten ze o.a. de volgende plaatsen: Kwadijk, Middelie, Stompetoren, Schermerhorn en Uitgeest. Nel Kool vertelde over het vele werk dat ze voor de Esperanto-beweging had gedaan. Voor de oorlog had ze er een volledige dagtaak aan in dienst bij mevrouw Van Veenendaal. Zij verzorgde veel correspondentie voor het maandblad LA JUNA V1VO en hielp mee bij de redactie en het verzenden van de kranten. Tevens deed ze veel organisatorisch werk voor de plaatselijke Esperantoclub. Jenneke van Veenendaal - de dochter van meester Van Veenendaal vertelde hoe vroeger bij hen thuis alles in het teken van het Esperanto stond. Haar vader had een auto gekocht speciaal voor haar, zodat ze er mee op reis kon gaan om Esperanto-lessen te geven. Haar ouders hoopten op deze wijze het ideaal van Dr. Zamenhof te helpen verwezenlijken, één taal voor ons allemaal. De tweede wereldoorlog heeft dit ideaal echter behoorlijk vertraagd. Deze reportage is op cassetteband opgenomen en ook thans nog te beluisteren. Knegt 77

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 5