Gids voor historisch onderzoek in Noord-Holland Zojuist is hiervan de tweede, bijgewerkte druk verschenen. Bij de eerste druk (1994) schreven recensenten lovend over het boek- "het is onmisbaar voor eenieder die zich met Noord-Hollandse geschiedenis bezighoudt". De eerste oplage raakte dan ook snel uitverkocht. Nu is het boek weer volop verkrijgbaar. De tekst en de bijlagen zijn geactualiseerd. Deze gids bevat twee onderdelen. Het eerste deel is een handleiding voor het verrichten van historisch onderzoek. In verschillende hoofdstukken wordt ingegaan op vragen als: hoe kies ik een onderwerp, hoe wordt een vraagstelling geformuleerd, waar vind ik relevante literatuur, hoe zit het archiefwezen in elkaar en wat vind ik in een archief, welke andere bronnen zijn er en hoe verwerk ik na afloop van het onderzoek de gevonden gegevens? Tussen de tekst staan verwijzingen naar handboeken, hulpwetenschappen en dergelijke. Een begrippenlijst sluit dit gedeelte af. Het tweede deel van de gids is een overzicht van de belangrijkste archiefbronnen voor lokaal-historisch onderzoek voor zover deze bewaard zijn gebleven. Zijn er patentregisters van Bovenkarspel, welke gemeenteverslagen van Jisp zijn er nog, is de collaterale successie van Monnickendam bewaard gebleven? En bij welke archiefdienst zijn deze stukken aanwezig? Met de bijlage van de Gids voor historisch onderzoek in Noord-Holland kunnen deze vragen in één oogopslag worden beantwoord. Het overzicht is geordend op huidige gemeente per dorp of kern. Een plaatsnamenregister achter in het boek vergemakkelijkt het zoeken. De Gids voor historisch onderzoek in Noord-Holland omvat 264 pagina's en rcost f 25,—. Het boek is uitsluitend verkrijgbaar bij het bureau van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland, gevestigd in het Rijksarchief in Haarlem aan de Kleine Houtweg 18. Schriftelijk of telefonisch bestellen kan ook, bij toezenden worden admir utratiekosten in rekening gebracht. 94

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 22