Onze dokumentatie-afdeling heeft hiermee een heel mooi en geheel kompleet overzicht van dat stuk agrarisch verleden van Graft. Vooral de onder III. A en B genoemde stukken zijn een rijke bron van gegevens over de leden en hun vee. Vooral de in alle jaren gelijk gebleven vorm en weergave van de gegevens geeft een duidelijk overzicht. Bijzonder vind ik vooral de onder IIa. en b. genoemde verslaggeving over de eerste 25 jaren van 1895 tot 1920. Het lijkt me aardig om iets van deze gegevens te laten zien en er op in te gaan. De eerste bladzij van het notulenboek geeft verslag van de oprichting van het fonds. "Het was in den herfst van het jaar 1894 dat op uitnodiging van den Wel Eerwaarden Heer Ds N. de Jager Meezenbroek een vergadering van Veehouders gehouden werd in de herberg "Het Grafter Wapen". Het doel van de vergadering was, om zo het mogelijk bleek, een onderling veefonds op te richten waaraan kon worden deelgenomen door Veehouders van Graft, Noordeinde en de Graftermeer. De belangstelling in deze zaak was niet onverdeeld daar de meesten der grootere boeren niet tegenwoordig waren. Men meende echter dat de deelname van hen die aanwezig waren voldoende zou wezen om tot verdere werkzaamheden over te gaan teneinde zodoende tot de stichting van het Fonds te kunnen geraken. Na de goedkeuring van een ontwerpreglement wensen 23 aanwezige personen tot het fonds toe te treden. De dominee bood aan de functie van Administrateur waar te nemen terwijl nevens hem tot keurmeesters worden benoemd: C. Pel, A. Caton en P. Tromp (zij vormen samen het bestuur) J.K.). Als bode wordt de Gemeente Veldwachter K. Sanders Muus de Jongh uit Graft, lid van het fonds, aangenomen". (Foto: Jan Kaptein) 90

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 18