Kostelijkheden Al sinds het tweede nummer van de "Chronyke", in 1984, plaatsen we regelmatig gedichtjes van Janny Kostelijk-Bom, die in de jaren 1946- 1948 in de Rijper Courant verschenen. Op 12 januari 1946 verscheen het eerste gedichtje van haar hand in het blad dat De Rijp en omgeving wekelijks van het plaatselijke nieuws voorzag. De Rijper Courant mocht toen, als gevolg van een grotere papiertoewijzing (alles was nog "op de bon", als nasleep van de oorlog) op groter formaat verschijnen. Dat gaf de uitgever, G.J.Hoogcarspel, gelegenheid plaatsruimte te besteden aan de gedichtjes van mevrouw Kostelijk. Als eerste plaatste hij onderstaand gedicht, gewijd aan De Rijp, wat Janny had gedeclameerd op de feestavond van de buurtvereniging Oosteinde op 3 november 1945 en waar zij het echtpaar Hoogcarspel, als lid van de buurtvereniging waar zij zelf ook deel van uitmaakte, onder haar gehoor had Cor Booy DE RIJP Daar ligt het mooie dorp De Rijp geschilderd tegen blauwe luchten. Door kleur en lijn, wat leed w'ook duchten, Een eigen schoonheid, voor elk hart te grijp. En boven haar een grootse stoet Van wolken en beneeën de stromen Die van haar gaan en tot haar komen, Weerspiegelend haar stille voet. En als heur hart, de grote kerk, Bewaren voor dit roemloos heden, d'Herinnering aan een rijk verleden, Aan stoere mannen, strijd en werk. Hoe lieflijk uit haar kleurenbron Dat rood en groen en geel gewemel. Haar blijheid heeft het van de hemel; Haar schoonheid heeft het van de zon! Herfst 1944 J. Kostelijk-Bom. 10

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 9