Het Galgenlandje Ik wil even reageren op de "kerstprent", welke volgens Piet Leguit "Het Galgenlandje" betreft. Ik meen dat het lag aan de Zuiddijk, even voor "De Krom". Ik weet dat daar een eilandje heeft gelegen. Als dat hetzelfde is wat Piet Leguit bedoelt, dan is dat de plaats waar iets ergs is gebeurd, toen ik zes of zeven jaar was. Ik meen dat het in de maand november is geweest, maar heel precies weet ik dat niet meer. Wel dat ik met waterpokken in bed lag. Er stak op die bewuste avond een hevige storm op. En het kon waaien, op het Zuid! Jan Ruiter, die op het eind woonde, had op dat eilandje een paar schapen lopen. Hij wilde toen die schapen thuis halen en ging met zijn vrouw, die Oortwijn heette, met een roeibootje naar dat galgenlandje. Het was moeilijk die schapen in het bootje te krijgen in dat vreselijke weer. Gevolg was dat het bootje is gekanteld en dat vrouw Ruiter toen is verdronken. Dat heeft op mij, als klein meisje, diepe indruk gemaakt, zodat ik het nooit ben vergeten. Ongeveer ter plaatse had later de r.k. voetbalclub "Dreo" haar voetbalveld, met een brug over de sloot. Annie Pauw-Dekker Naschrift: Het noodlottig gebeuren waardoor de vrouw van Jan Ruiter verdronk, is mij vele jaren geleden verteld door Klaasje Bankersen-Ruiter, alsmede door Jan Marrees. Marrees was, meen ik degene dje te hulp snelde, toen hij in de stormwind het hulpgeroep van Ruiter en zijn vrouw hoorde. Maar hij kwam te laat om vrouw Ruiter nog te kunnen redden. De kerstprent leverde ook een reactie op van Freek Woestenburg, die mij vertelde dat op het Galgenlandje (de naam kende hij overigens niet) in zijn jonge jaren wel de Sintermaartenfikkies werden gestookt. De Rijp had voorheen naast de traditie met de lampions de traditie van "fikkies" en donderbussen op 11 november. Het Galgenlandje heeft gelegen pal tegenover de woning van Martin Dalenberg, tussen het huidige kruispunt Julianalaan-N244 en het fietstunneltje. Dat was, langs de Zuiddijk gemeten, halverwege de slagerij van Van der Heide en De Krom. Het staat op de topografische kaart (stafkaart) van 1971 nog als een langwerpig eilandje getekend. Het is verdwenen door de aanleg van de provinciale weg, dwars er overheen. Cor Booy 28

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 31