Het Wapen Van Munster In de Alkmaarse Krant en de NNC van 3 januari jl. beschreef Bob de Mon de geschiedenis van het café "Het Wapen van Munster" in De Rijp. Volgens zijn informatie zou de naam herinneren aan de vrede van Munster (einde 80-jarige oorlog) in 1648 en zou deze tapperij op zijn minst uit dat jaar dateren. Het kan zijn, maar het kan ook zijn dat de herkomst van de naam een geheel andere is. Volgens informatie die ik indertijd van - inmiddels wijlen - dominee Pieter Jans Smidts heb gekregen, grijpt de naam van het etablissement terug op de Munsterse expeditie van de Wederdopers, onder leiding van Knipperdolling en Jan van Leyden. Deze twee fanatieke anabaptisten hadden zich tot taak gesteld, als reactie op de wrede vervolging van hun godsdienstige beweging, in de bisschopsstad Munster het Nieuwe Jeruzalem te vestigen. Zij riepen daartoe hun volgelingen op, die stad gewapenderhand te veroveren. Dat heeft geleid tot een soort kruistocht tegen de bisschop van Munster Alom uit vooral het westen des lands scheepten wederdopers zich in om via de Zuiderzee, Kampen en Deventer naar Westfalen ten strijde te trekken. Eén van de beweegredenen van deze expeditie.was dat de wereld op het punt stond te vergaan, volgens de "profetieën" van het onedele tweetal, maar dat degenen die zich in het nieuwe Jeruzalem zouden bevinden, gespaard zouden worden voor die vergankelijkheid op korte termijn. Zoals altijd en overal waren er dus ook in dit geval simpele lieden die daar geloof aan hechtten. Hoe simpel sommigen van hen waren blijkt uit de overlevering dat wederdopers uit Westzaan, die oostwaarts het IJ opvoeren, langzamerhand de toren van Westzaan achter de westelijke horizon zagen verdwijnen en daaruit de conclusie trokken:"Wij zijn net op tijd weg; Westzaan is al tenonder gegaan!" Ook van het Schermereiland, dat een goed toevluchtsoord was voor vervolgden, trokken wederdopers naar het Munsterse. Maar de beoogde verovering werd een bloedig drama, dat eindigde met de terechtstelling van Jan van Leyden en zijn confrère Hans Knipperdolling, op 23 januari 1536. Hun lijken werden nog wekenlang tentoongesteld in ijzeren kooien aan de buitenkant van de Munsterse toren. Ik meen dat die kooien, als historische bezienswaardigheid nog steeds aan de toren te zien zijn, zij het 22

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1998 | | pagina 25