Toen verliep de uitbreiding nog met kleine stappen: eerst werd zo n drie meter uit de kant een schoeiing geslagen, die maar net boven het twee tot drie meter diepe water uitstak Daarachter verdwenen niet alleen de door schipper Visser aangevoerde Hoogovenslakken, maar ook het door gemeentewerkman Jan Commandeur - soms met de handkar - vanuit Graft aangevoerde huisvuil. Een enkele keer verdween er ook wel eens een - leeg - teervat in. dat in duigen was gevallen en daarom geen statiegeld meer opleverde Als de ruimte achter de schoeiing was opgevuld dan herhaalde zich het proces, bij elkaar een keer of vijf. Dat komt aardig overeen met de officiële vergunning om een stuk van twintig meter te dempen. Hoewel er in de dijk tussen Vuile Graft en Noord-Hollands Kanaal een beweegbare brug (een radbrug) zat en er op dat moment nog geen vuiltje aan de hand was. zouden dijk en brug zich vooral na de oorlog ontwikkelen tot een geldverslindende barrière voor de steeds breder wordende schepen. Nu de werf door demping flink was uitgebreid kon een langere helling worden aangelegd. In 1929 kocht Van den Beidt de aan de werf grenzende voormalige Doopsgezinde Kerk van de gymnastiekvereniging 'Sport Staalt Spieren". De vereniging, die dit gebouw sinds 1922 als gymnastieklokaal had gebruikt, werd bij de verkoop vertegenwoordigd door voorzitter Gerrit Hop, penning meester Nicolaas Hop en de beide commissarissen Pieter Renooij en Johan van Marle. Op de plaats van de oude Vermaning verrees een nieuwe loods. In de periode 1929-1934 deelde de werf in de algehele economische malaise en maakte een sterke teruggang door. Desondanks greep Van den Beidt zijn kans toen de door brand verwoeste, iets van de werf afliggende bakkerij van Bruijn te koop kwam. Bij de formele overdracht op 18 januari 1934 voor notaris Luvckx in De Rijp waren gemeenteveldwachter Aris van Kluijve en notarisklerk Johannes Schokker getuigen. Van den Beidt liet de N V. Enkhuizer Betonijzerbouw v/h A. Last Zonen op het vrijgekomen erf in 1935 een nieuwe scheepshelling van gewapend beton bouwen. Het werk werd aangenomen voor f 5300. De bouw van de 29 meter lange helling liep voor de aannemer op een faillisement uit, doordat de - al klaar zijnde - bouwput het begaf toen er te dicht bij de damwand gaten voor enkele meerpalen werden gespoten. De bouwput liep vol en er moest een kostbare nieuwe damwand geslagen worden. Om de nieuwe helling met de oude werf te verbinden werd een vijftig meter 27

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 9