Nadat de broers er een kaart bij hadden gehaald, wisten ze hoe ze er naar toe moesten rijden. Dus wij de volgende morgen op stapbrood mee, het was begin October 1921 prachtig weer. we waren alle twee jong. dus vol goede moed. Eerst verdwaalden ze nog maar uiteindelijk kwamen ze dan toch in West-Graftdijk aan. We stonden op het lange bruggetje, en toen zagen we dan een grootte loods en een mooi stuk water. Kom. we gaan dat dorp eens in en dan zien we wel wat of dat is. ...en daar stond een groot papier op die grootte loods en dat zou dan de volgende donderdag publiek verkocht worden. En de eigenaar J. Koppen woonde daar tegenover. Met aannemer Koppen (de vader van dokter Koppen) bekeken ze het bedrijf: die grootte loods, die er nu nog staat, en 3 kleine loodsen en een heel kleine sleep- helling met een ouderwetse kaapstand en dan de woning met grootte tuin. Vervolgens dronken ze een kop koffie en Koppen vroeg: Heeft u er zin m Ik zei ja. dat wel maar ik ben niet rijk dus ik kan dat niet zoo maar kopen, ik moet eerst zien wie mijn wil helpen. Ik heb zelf een huis m Enkhuizen en als ik dat verkoop, dan zal er denkelijk over schieten 3000 gulden. Maar als ik hier begin, dan moet ik machiens kopen enz. enz. dus dan heb ik niet veel over om te beginnen. Nou was Koppen een vlink aannemer en die was zakelijk genoeg. Hij informeerde naar mijn geheele levensloop en toen dacht hij zeker: nou dat is niet slecht om op die leeftijd 3000 gulden overgespaard te hebben, en met niets begonnen. Koppen zei hem daarop toe om hem, als de inlichtingen goed zouden zijn. te helpen met het krijgen van een hypotheek en een borg. Koppen wilde hem vervolgens ook nog een oude boerderij met flink wat grond en veertig houten pramen verkopen, maar Theun vond dat hij op dat moment al wel genoeg hooi op z'n vork had genomen. Op zeventien november werd Theun van den Beidt voor twaalfduizend gulden officieel de eigenaar van het timmer- en scheepsmakersbedrijf. Voorwaarde was dat hij in het gekochte geen timmerzaak [zal] mogen uitoefenen dan alleen voor zooveel zulks in verhand staat met het ijzeren scheeps bouwbedrijf. Getuigen bij het passeren van de acte waren de Rijper winkelier Frederik Rijkes en zijn dorpsgenoot, de kantoorbediende Simon Kramer. Van den Beidt gaf zijn nieuwe bezit de naam 'Voorwaarts', W erf voor ijzeren scheepsbouwOf, en zo ja. aan wie Jan Koppen het metselaarsbedrijf verkocht heeft is ons niet bekend. Wel dat de koepramen door boeren in de wijde omgeving werden gekocht. 25

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 7