Sckeepswerf "Voorwaarts" 1921-1987 Van visserman tot scheepsbouwer Leo den Engelse en Fred Hoek De oprichter van 'Voorwaarts", Theun van den Beidt, werd in 1889 geboren in Enkhuizen als oon van scheepstimmerman Rieuwert van den Beidt en Janke Goos. Hij groeide niet ver van de Dromedaris op, vlak bij de havens. Als oude man zou hij er met een zekere weemoed op terugzien: Zoo groeide ik op, altijd spelen aan de haven en het hoofd, dat was een mooie jeugdpolitie zag je er niet, dus we konden doen wat we wilden, zwemmen en roeien op het Krabbersgat, met een lijntje vissen enzovoort. We zwommen daar net zoo als we geboren waren, zwembroek daar wisten we niets van, die waren ook te duur. Na de tussenschool werd Theun, nog geen elf jaar oud, 'visserman". Zijn vader wilde hem zo jong niet op de werf hebben omdat daar te veel gedronken werd. Het eerste werk wat ik ging doen was haring opsteken, dat is haring aan een houten speet of stokje doen, dat steek je dan zoo door de kieuwen van de haring, dat was bij Blom. Ik was toen nog geen 12 jaar... ik werkte toen 36 uur achter elkander want die vele haring moest klaar om verzonden te worden. Ik had die week zes gulden verdiend. Daarna werkte Theun onder meer in de ansjovis- en de botvisserij, ook daar zijn het lange dagen en veel nachtwerk. Hij werkt daar als waljongen: azen, spleten en netten boeten. In 1903 zou zijn leven ingrijpend veranderen. Zoals hij zelf schreef: Toen dat jaar kwam er een grootte verandering in mijn leven. In het voorjaar kwam de eigenaar van de scheepswerf je overlijden en de koe was dood en het hooi was op, de geheele werf met toebehoren werdt verkocht aan de Firma Stapel, Schild en Co, en het werdt een ijzerwerf. Mijn vader zei op zekeren dag, jongen je moest nu maar op de werf komen, dan kan je nu een goed vak leren want ze gaan nu ijzeren schepen bouwen. 21

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 3