Het huis van de familie Bankersen (Herenstraat 84) - Op 9 februari 1962 kocht Teun van den Beidt van de niet ver van de werf wonende installateur Willem van der Hoff een huis dat het plaatselijke nummer 84 droeg met erf aan de Herenstraat te West-Graftdijk. Dit huis, dat in de vorige eeuw een tijd tot Doopsgezinde pastorie had gediend en na de eeuwwisseling hulppostkan toor was geweest, had als laatste bewoonster Mina-van-de-hoge-stoep, de weduwe van Jan Bankersen. Het met een schilddak uitgevoerde houten huis telde twee volledige verdiepingen; dat laatste was voor het dorp een zeldza amheid. Volgens Teun van den Beidt had hij samen met Willem van der Hoff op de plaats van het huis een bedrijfsgebouw neer willen zetten wat door beiden, de een voor z'n werf en de ander voor z"n installatiebedrijf, gebruikt zou worden. Toen dit niet doorging omdat Teun de plannen te duur vond, heeft Van der Hoff het huis aan Van den Beidt verkocht. Bij het passeren van de koopakte door notaris Meddens traden als getuigen op de Rijper koopman Hermanus Jacobus Kaptein en de kantoorbediende Johannes Maria Nielen. Het huis van het echtpaar Stam-Kaay (Herenstraat 83) - Op diezelfde negende februari 1962 stond Van den Beidt met dezelfde getuigen nog een keer voor notaris Meddens. Deze keer om een ruil te bekrachtigen waarbij Van den Beidt van het echtpaar Barend Stam (winkelier) en Grietje Kaay (zonder beroep) het huis met het plaatselijk nummer 83 verwerft. Niet lang hier- na liet Van den Beidt dit pand. samen met het hiervoor genoemde, slopen in verband met de uitbreidingsplannen voor de werf. Het - grotendeels houten - huisje van Stam was toen al zo verrot datje er (volgens Cor Bommer) geen spijker meer in durfde te slaan. Het echtpaar Stam had in hun huis een bescheiden nering gedreven. In hun winkeltje kon je niet alleen manufacturen kopen (garen en band) maar bijvoorbeeld ook een theedoek, een blocnote of pepermunt; tabak werd er niet verkocht. Het echtpaar Stam had een zoon, Wim. die op jonge leeftijd aan TBC is overleden. De voormalige woning van dokter Maschhaupt - Toen dokter Jan Koppen in 1944 wegens ziekte zijn praktijk moest beëindigen, werd deze door de uit Amsterdam afkomstige arts Carel Maschhaupt overgenomen. Het was Maschhaupts eerste praktijk; hij trok met zijn gezin in de tegen de werf aangebouwde dokterswoning. Op foto's is te zien dat het pand uit twee met de koppen tegen elkaar staande huizen bestond.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 29