Veranderingen in de omgeving van de werf In de loop der jaren zijn een aantal panden rond 'Voorwaarts" gesloopt, meestal om plaats te maken voor een uitbreiding van de werf. Dat waren achtereenvolgens de voormalige Doopsgezinde Vermaning (1929), de resterende bebouwing op het erf van bakker Bruijn (1934/5), het huis van de familie Bankersen (Herenstraat 84) en dat van het echtpaar Stam-Kaav (Herenstraat 83; beide vermoedelijk in 1962) en, tenslotte, de voormalige dokterswoning van eerst Koppen, later de familie Maschhaupt (rond 1988). Al deze gebouwen staan afgebeeld in het boekje Oost- en West-Graftdijk in oude ansichten. Wie deze afbeeldingen vergelijkt met de huidige situatie en de balans opmaakt constateert aan de ene kant een ondernemend bedrijf, dat in West-Graftdijk zo"n zeventig jaar lang voor een flink stuk werkgelegenheid gezorgd heeft. Aan de andere kant was er een verlies aan dorpsschoon, dat tijdens de Porsiusperiode een treurig dieptepunt vond toen een paar prachtige oude, immens grote en beeldbepalende bomen op het terrein een onnodig einde vonden. De voormalige Doopsgezinde Vermaning - De eerste Vermaning van West- Graftdijk dateert uit 1648. Toen deze in 1758 afbrandde, werd nog in hetzelfde jaar een nieuwe neergezet. Deze tweede Vermaning onderging in 1855 een verbouwing. Van dit laatste gebouw bestaat nog één foto; van het interieur zijn helaas geen afbeeldingen meer bekend. Toen het aantal Doopsgezinden in West-Graftdijk te klein werd om het gebouw te kunnen onderhouden, ging men in 1921 samen met de gemeente van Oost-Graftdijk. De Vermaning van West-Graftdijk werd verkocht aan 'Sport Staalt Spieren" (zie Een periode van groei), hoewel buurman Stam een aanzienlijk hoger bod had uitgebracht. Omdat het kerkbestuur liever een gymclub dan koeien in de kerk zag, ging het gebouw naar 'Sport Staalt Spieren". De inventaris bracht bij verkoop f 148,75 op. Het meeste kreeg men voor het kerkorgel: de gebroeders Hop telden er f 65,10 voor neer. Onder de andere kooplustigen treffen we de namen aan van A. Boldewijn, H. Bruyn, A. Caton, dominee van Gies(s)en, Joh. van Kleeff, dokter Jn. Koppen, H. ter Meulen, P. Ruiter, M. en D. van Tiel en Worp. 45

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1997 | | pagina 27