2 dan wel aan de zeer late kant, want het jubileumfeest vond al plaats in de eerste week van september. Hoofdoorzaak van de wederoprichting is waarschijnlijk het feit geweest dat zich in 1938 een nieuwe caféhouder in het café "Vischlust" had gevestigd, namelijk Klaas Kramer. Zijn vrouw, Truus Leegwater, was in haar vorige woonplaats lid van een fanfarekorps geweest. Zij was zeer muzikaal. Later heeft ze, als mevrouw De Haan-Leegwater, in De Rijp diverse pogingen gedaan het daar ter ziele gegane muziekkorps "Kunst na Arbeid" te doen herleven. De pogingen in Graftdijk anno 1938 hebben succes gehad. Fanfare "Graftdijk" zag opnieuw het levenslicht. De vermaarde musicus Gerbrand Hop van Spijkerboor werd de dirigent. Wederom echter was het muziekkorps geen lang leven beschoren. Het heeft tijdens de jaren van de Duitse bezetting nog een paar maal een concert-uitvoering gegeven in het café van Kramer, tijdens welke concertavonden het muzikale programma werd aangevuld met de uitvoering van enkele eenakters door leden van fanfare en toneelvereniging "Nieuw Leven", maar het orkest is tijdens de oorlogsjaren andermaal ter ziele gegaan. In het archief van onze vereniging bevindt zich een spaarbankboekje van het fanfarekorps, wat is uitgereikt op 15 november 1923, op naam van "Fanfare Corps en Zangver. Graftdijk te West-Graftdijk" zoals op het eerste blad staat vermeld. Het werd geopend met een saldo van 190, zijnde het transport uit "het vorige boekje". In de volgende jaren werd steeds af- en bijgeboekt, maar na 1925 kwam het banksaldo niet meer boven de 65, daalde tot 10 in 1927 en zelfs tot 1 op 31 december 1929. Het volgende jaar werd er 113,65 bijgestort. In 1934 was er nog 28,48 over maar er werd 40 bijgestort; in 1935 zelfs f 50 (hoewel het korps niet meer actief was). Eind 1937 was er 33,09 op de bank. In 1938 werd er op 2 september 32 bijgestort, maar aan het eind van dat jaar bedroeg het saldo op de bank inclusief bijgeschreven rente slechts 2,59. Pas in december 1943 werd weer 10,50 aan het "kapitaal" toegevoegd. Waarschijnlijk is dat het kassaldo geweest toen het korps door oorlogsomstandigheden gedwongen werd zich op te heffen. Het spaarbankboekje is tot en met december 1981 steeds bijgehouden door de diverse kassiers. Toen stond er dank zij rente op rente uiteindelijk 43,55 op de spaarrekening. Maar dat was dan ook alle "muziek" die uit het voormalige korps kwam Of...Ja, er is nog een muzikant van "Graftdijk" die de blaasmuziek trouw is geblazen: de basblazer Henk Wit. Hij blaast nog altijd trouw zijn partijtje mee in de huidige muziekvereniging "De Waag" in De Rijp. Aan hem danken we ook het spaarbankboekje in ons archief.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 4