14 Werelderfgoed in de Starnmeer De ring van forten rondom Amsterdam, bekend als de "Stelling Amsterdam", is voorgedragen voor de "Werelderfgoederenlijst" van Unesco. Een (klein) deel van deze overigens nimmer voor zijn oorspronkelijk doel gebouwde verdedigingsring ligt in de gemeente Graft-De Rijp. Het fort bij Markenbinnen maakt er deel van uit en de zuidelijke polderkade ("de kaai") van de Starnmeer behoort er eveneens toe, als verbindingsweg naar de inmiddels verdwenen Geniedijk of Slaperdijk in het zuidelijk deel van de Starnmeer. Polderkaai en Geniedijk vormden de verbinding tussen de twee "militaire sluizen" oftewel de inmiddels gesloopte duikers die gelegen waren in de ringdijk van de Starnmeer, respectievelijk nabij de Stierop en bij het huidige naturistenkamp "Zon en Leven". De Geniedijk of Slaperdijk was een zanddijk die het zuidelijke smalle deel van de Starnmeer, bekend als "Butteroord" of "Oude Zaan", scheidde van de rest van de polder. Behalve als ver-binding tussen de polderkaai en de oostelijke ringdijk diende deze zanddijk ook om Butteroord droog te houden toen het andere deel van de Starnmeer onder water werd gezet tijdens de oorlogsjaren. Die inundatie was oorspronkelijk ook bedoeld als verdediging in de ring rondom Amsterdam. De nabij gelegen "militaire sluizen" alias "de duikers" werden dan ook opengezet toen op 10 mei 1940 de Duitse legereenheden ons land binnenvielen. De Duitsers hebben op hun beurt in februari 1944 wederom de duikers open gezet. Zogenaamd als afweer tegen een mogelijke inval van de geallieerden, maar in een oorlog die met tanks, bruggehoofden en duizenden vliegtuigen werd gevoerd had het toch meer het karakter van pesterij van "die verdammte Hollaender". De duikers en de aanleg van de Slaperdijk dateerden van 1890. Jacob Oldenburg uit Bergen NH was de aannemer die beide militaire sluizen heeft gebouwd. Ze zijn in 1964 gesloopt door de aannemersfirma C. en Th.Wijnands uit Werkendam. Toen is ook het vloeiveld van basaltzuilen weggehaald, dat voor de uitmonding van de duiker bij Butteroord lag. Daar is nu het oefen-terrein van de landelijke rijvereniging en ponyclub "Sterneo". De Slaperdijk, die 480 meter lang was, is in de loop van de jaren '70 afgegraven. Eerder al, in de jaren '50, toen de provinciale weg tussen West-Knollendam en de N 244 werd aangelegd, is de zogenaamde "batterij" bij Markenbinnen verwijderd. Dat was een kazemat van stampbeton, omgeven door een zandlichaam. Ook die behoorde tot de fortenring rondom de hoofdstad. Bron. Regionaal Archief Alkmaar, archief Starnmeer en Kamerhop. Cor Booy

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 16