13 Tot predikant der Ned. Herv. Kerk, alhier, is beroepen de WelEerwaarde Heer Ds. J. L. Brinkerink, thans dominee te Nes op Ameland. Smit. Ze had tevens de derde klas. In de vierde en vijfde klas meester Wipkink, later meester Van der Meulen en nog weer later, in de vijfde klas, had ik meester Kieft. In de zes en zevende klas de welbekende meester Van Houwelingen. Hij was een fervent liefhebber van hengelen. Met mijn 12e jaar ben ik van school gegaan. Ik kon heel goed leren, maar vader vond dat ik zijn huishouding kon doen. Dat vond ik ook leuk, maar meester Van Houwelingen vond het jammer. Hij had liever gezien dat ik doorleerde. Ik kreeg een getuigschrift en, omdat ik de beste van de klas was, een boek. Beide heb ik vorig jaar aan het Rijper Museum geschonken. Intussen was, toen ik 10 jaar was, opoe Dekker overleden. Grootvader ging twee jaar later naar een tehuis voor ouden van dagen - zo heette dat toen - zodat vader met mij achterbleef in de woning op het Zuid. Tot ik 12 werd hebben na grootmoeder's overlijden nog een meisje als hulp in de huishouding gehad, 's morgens. Ze heette Trijn Sluis, later getrouwd met Maarten van den Burg, een boerenknecht bij Klaas de Boer aan de Wormerweg. In mijn schooltijd leerden we ook sparen. Je kon dan spaarzegels koen van 10 cent. Er gingen er tien in een boekje. Als dat vol was, werd er een gulden op je spaarbankboekje bijgeschreven. Dat is een heel verschil met nu. Als ik nu bij de bank kom, zie ik daar een folder met: "Wil je vader je niet helpen een auto te kopen? Nou dan kom je toch bij de bank!" Je mag tegenwoordig ook 1.000 "rood" staan, maar ik ben blij dat ik heb geleerd door sparen iets te kunnen kopen, al is het dan geen auto! Wij spaarden in de vierde klas 3 centen in de week voor ons schoolreisje naar Schoorl of naar Bergen: met de NZH-tram naar Alkmaar; dan met het trammetje naar Schoorldam en dan nog een half uur lopen in de rij naar Schoorl. In "De Rode Leeuw" limonade. Brood namen we zelf mee, maar we kregen wel allemaal een krentenbroodje en dat allemaal voor de 1,50 die we gedurende een heel jaar hadden opgespaard! Annie Pauw-Dekker, Gortershof, Zaandijk. Rijper Courant GROOT.SCHERMER. Op het te Santpoort gehouden con cours behaalde het fanfare „Chris- tiaan de Wet" alhier een 2den prijs. 11 augustus 1923 Gfrootscliermer Predikaat bertepei 13 augustus 1938

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1996 | | pagina 15