Oorlogservaringen van een onderduiker die langs de weg werkte. lerd gekalkt, n wervings- aan door er realistischer „»„lt ias past aan de 27 De foto hiernaast, gemaakt door wijlen schoenmaker Kees Heinis, geeft het schilderwerk weer wat op de Kleine Dam in De Rijp was gekalkt, door de nsb- postbode Vasbinder. Vasbinder was overigens geen kwaaie kerel en per se geen verrader. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld nadat de jodenverrader Jan Brceman was doodgeschoten (zie de "Chronyke" nr. 2 1990, pag. 15 e.v Van Duitse zijde is na die executie aan Vasbinder gevraagd of dat een politieke moord was. Vasbinder heeft toen "nee" gezegd, waardoor represailles uitbleven. Overigens kon Breeman inderdaad zonder meer als onderwereldfiguur worden aangemerkt, die voor geld tot alles in staat was en connecties had bij de Sicherheitsdienst m de Euterpestraat te Amsterdam. Kenmerkend voor de houding van Vasbinder was het volgende. Samen met Jan van Dalen was hij eens onderweg om amateur-tabak te halen te halen in een Westfries dorp. Toen zij ter plaatse een bekende van Van Dalen vroegen of hij wist waar tabak te verkrijgen was, liep een en ander uit op een gemoedelijk praatje. Onderwijl passeerde iemand op de fiets, waarop de aangesproken dorpeling reageerde met: "Daar gaat de commandant van onze ondergrondse". Vasbinder: "Dat is een gevaarlijke opmerking". De ander: "Ben je mal, ik ken Jan toch". Vasbinder: "Maar je kent mij niet en je weet niet wat ik ben Jij bent een gevaarlijk mens!". Met eigfen ogfen ^ezjien "Ik moest voor de Arbeitseinsatz gekeurd worden", vertelt Cees Ens van het Oosteinde in De Rijp. "Maar ik had goede papieren, dat ik werkzaam was in zuivelindustrie. Ik had een baan aan "Neerlandia" in Stompetoren gekregen, om uit Duitsland weg te kunnen blijven. Maar het pakte anders uit. Mijn papieren werden me meteen afgenomen, toen ik aan het keuringsbureau kwam en ik moest meteen naar de dokter, werd goedgekeurd en kreeg andere papieren en bonkaarten, onder andere voor werkkleding. Ik moest naar Berlijn om daar in de "Mölkerei" te gaan werken. Ik besloot niet te gaan en onder te duiken. Op aanraden van Nic Waterdrinker, de politieman met wie ik in dezelfde verzetsgroep zat, in de Schermer, heb ik de bonnen en alle papieren teruggestuurd naar het Arbeidsbureau "Aangetekend", zie Waterdrinker, "dan kunnen ze je nooit pakken op verduistering van die bonnen". "De vader van mijn vriend Rens Zijlstra was PEN-mstalIateur in Stompetoren

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 5