Voorjaarslezing 25 Op 26 april 1995 wordt in Het Riiperhuis de traditionele vootjaarslezing gegeven. Dit jaar hebben we een wel zeer bijzondere spreker bereid gevonden, voor ons op te treden: niemand minder dan Prof. dr A.Th van Deursen, schrijver van het boek Een dorp in de polder. Graft in de zeventiende eeuw. Van Deursen, hoogleraar nieuwe geschiedenis aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, behoort tot de meest vooraanstaande historici van Nederland. Bekendheid verwierf hij vooral met Het kopergeld van de Gouden Eeuw, een reeks v an vier monografieën waarin alle aspecten van het dagelijks leven in de ruimste zin van het woord van de "gewone" mensen in Holland ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog op beeldende wijze worden beschreven In 1991 werden de vier delen gebundeld in een nieuwe, bijgewerkte uitgave onder de titel Mensen van klein vermogen. Niet de vorsten, diplomaten, legeraam oerders en andere hoge heren die zo'n belangrijke plaats innemen in de traditionele geschiedenisboeken, mogen zich verheugen in Van Deursens aandacht. Hij verdiept zich in de wereld van hen die op geen enkele wijze aanspraak kunnen maken op roem bij het nageslacht, mensen wier namen slechts bewaard zijn in doop- en begrafenisregisters, notariële akten en andere archiefstukken. Als geen ander verstaat Van Deursen de kunst, uit dergelijke, op het eerste gezicht weinig spectaculaire bronnen, een boeiend verhaal te distilleren en de persoonlijkheden van doodgewone doorsneemensen tot leven te brengen. Een dorp in de polder. Graft in de zeventiende eeuw is daarvan het nieuwste - en magistrale - bewijs. Tijdens zijn lezing zal Prof. Van Deursen ingaan op de achtergronden en ontstaansgeschiedenis van zijn boek. Na de pauze zal er gelegenheid zijn tot discussie met de auteur. De vooijaarslezing van 1995 belooft een gedenkwaardige avond te worden. I Voorjaarslezing: 26 aprilt 995. Plaats: Rijperhuis, Driemaster 5, De Rijp. Aanvang: 20.00 uur.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1995 | | pagina 3