'T WAS DRUK MET DE STOOMBOTEN... 88 TYPIST (M/V) GEVRAAGD Op pagina 55 (Chronyke nr. 3) van deze jaargang beloofde ik terug te komen op de beurtvaartdiensten die van omstreeks 1880 werden onderhouden. De Alkmaarse ondernemer Leo M.de Fouw, wiens dienstregeling op de pagina's 56 en 57 staat af gedrukt, zag zich op 6 april 1883 genoodzaakt zich met een schrijven tot burgemeester Appel te De Rijp te richten, van de volgende inhoud: "Bij deze neem ik de vrijheid U mede te delen dat de stoomboot "Stad Haarlem" tegenwoordig vooral des avonds te Westgraft- dijk het mikpunt der jongens is. Des Zondags schijnt de lust tot steenen werpen nog het allergrootst te zijn op de hoogte van de smid Eckhard. Beleefd verzoek ik U ons voor dergelijke aanvallen te vrijwaren." De brief bevindt zich in het streekarchief te Alkmaar, Gem. Archief Graft nr.1272. De heer De Fouw was niet de enige die zich in dergelijke be woordingen tot het wettig gezag in onze gemeente richtte. Burgemeester H.J.Calkoen van Edam kwam met een zelfde schriftelijke klacht, dd. 8 juni 1893: "Schipper Teunis van Essen, wekelijks van hier naar Alkmaar varende, deelt mij mede, dat, wanneer hij met zijn vaartuig langs Oostgraftdijk vaart, door hem wel zeer veel last van jongens wordt ondervonden, die steeds met steenen werpen zoodat hij vrij ernstig aan het hoofd werd verwond. Onder mededeling hiervan neem ik de vrijheid Ued. bescheiden te verzoeken (kon het zijn) uwen veldwachter te gelasten op Vrijdag en Zaterdag speciaal hierop te letten. U zult den knappen en achtenswaardigen Schipper dan zeer De archiefcommissiedie elke dinsdagmorgen in het winter halfjaar bijeen komt op de 2e verdieping van het Grafter Raadhuis, is dringend verlegen om een medewerker of mede werkster die kan typen. Zijn/haar taak bestaat uit het met de schrijfmachine (is aanwezig) verwerken van de gegevens van knipsels, foto's en andere archiefstukken op de register- kaarten. De archiefcommissie bestaat uit dames en heren en is werk zaam van 09.30 tot 11.45 uur. Wie de gevraagde medewerking wil verlenen, kan zonder nadere aankondiging op de eerstko- mende dinsdagmorgen binnenstappen.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 22