Oudheidkundige vereniging Graft-De Rijp krijgt vorm Schilstra houdt inleiding over Schermereiland Dinsdagavond in De Mieuwiidt Nieuwe Noordhoiiandse Courant. 8.2.78. GRAFT-DE RIJP. Dinsdagavond wordt in de~"Zaal van De Mieuwijdt de oprichtingsvergadering gehouden van de oudheidkundige vereniging Graft-De Rijp, aanvang half acht. Deze avond is een ver volg op de bijeenkomst die in november in De Witte Ezel heeft plaatsgehad en waarin in principe is besloten tot de oprichting. Een commissie van voorbereiding heeft zich intussen beijverd een ontwerp van statuten en huishoudelijk reglement sa men te stellen en de vergadering van dins dag a.s. voor te bereiden. Op deze avond bal de heer J. J. Schilstra uit Bergen een inleiding van ongeveer driekwartier houden over het Schermerei land en zijn omgeving. De heer Schilstra is de auteur van onder andere „Schermer- land" en „Wié water deert". Hij is boven dien voorzitter van de vereniging „Oud Alkmaar". Zijn causerie wordt verlucht met dia's die door het Openluchtmuseum te Arnhem beschikbaar zijn gesteld. Er bestaat deze avond gelegenheid zich als lid van de nieuwe vereniging te laten inschrijven. Er wordt ook ruimschoots gel- genheid gegeven zich nader te oriënteren op de doelstellingen van de vereniging. Die zijn in hoofdzaak het wekken van interes se voor de historische betekenis van het Schermereiland, door het verzamelen van historische gegevens en het bekendheid geven aan die gegevens. Het eerste door onder meer het onderzoek van bronnen (boeken en geschriften), archeologisch on derzoek, studie van afbeeldingen en kaar ten; het laatste door publikaties en het houden van inleidingen. Ook het maken van excursies naar andere plaatsen van historische betekenis staat op het pro gramma van de oudheidkundige vereni ging. Het kiezen van een bestuur en het vast stellen van statuten en reglement is dins dagavond nog niet aan de orde. De com- i missie van voorbereiding heeft die dingen j uitdrukkelijk willen uitstellen tot een mo ment waarop iedere geïnteresseerde in en buiten de gemeente Graft-De Rijp in de gelegenheid is gesteld zich als lid op te geven en daardoor aan de samenstelling I van het bestuur mee te doen en tevens zich J over het ontwerp van statuten en regle ment uit te spreken. De daarvoor te hou den algemene ledenvergadering wordt waarschijnlijk gehouden op dinsdag 7 maart. De vereniging is uitdrukkelijk niet be doeld als een oudheidkundige vereniging voor alleen Graft-De Rijp. De bedoeling is dat tertminste ook de dorpen Oost- en Westgraftdijk en Noordeinde, maar liefst alle dorpen van het voormalige Schermer- eiland (dus ook Grootschermer, Schermer- horn en Driehuizen) en hun omgeving in de activiteiten van de vereniging worden betrokken. De contributie voor het lidmaatschap is voorlopig bepaald op 10 per lid per jaar.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 9