41 HET ARCHIEF HET ARCHIEFSYSTEEM Wie eens de moeite neemt zich te laten rondleiden door ie mand van de archiefcommissie, zal zich verbazen over de hoe veelheid stukken en foto's, boeken en brochures, ansichten en knipsels die de vereniging in de loop der tijd heeft ver zameld Siem Visser en Jan Oldenburg kregen na de eerste jaarverga dering hulp van mevrouw Ria Kamp en de heer Cees Regensburg bij het opzetten van het archief. Van de oprichting af wordt regelmatig materiaal door de leden geschonken. Dit varieert van knipsels tot foto's, van posters en folders tot het com plete archief van de turnvereniging B.A.T.O. In '77 startte onder leiding van Hans Geusebroek de knipsel- dienst met Piet Bommer en Siem Zomerdijk. In 1982 kreeg de vereniging de beschikking over het Grafter raadhuis. De commissie, inmiddels versterkt met Tieke Eyber- gen, betrok de zolder en hield daar de werkdagen. Er werden speciale archiefkasten aangekocht, waarin het materiaal is opgeborgen. De archiefcommissie kreeg later versterking van Rein Diele- man en Piet Leguit en onlangs van Corrie Bijman en Jenny Ver burg. Dit jaar stopten werkers van het eerste uur Oldenburg, Visser en Regensburg, met hun archiefwerk. Om het archief zo goed mogelijk te kunen gebruiken en toegan kelijk te maken, is het materiaal opgeborgen en ingewerkt volgens een systeem. Basis om toegang tot de collectie te krygen is het Register- boek. Daarin staan alle onderwerpen van het archief beschre ven en alfabetisch gerangschikt. Voor de opbouw heeft de ar chiefcommissie gekeken naar en gekozen voor het systeem waarmee het Streekarchief in Alkmaar werkt. Daarnaast wordt een kaartsysteem aangelegd, waarop de onderwerpen uitgebrei der worden beschreven. In een oogopslag kun je zien welk ma teriaal over een bepaald onderwerp in een hangmap voorhanden is. Ruim 200 hangmappen zijn al ingewerkt. Eveneens aanwezig is een bescheiden boekenbezit en genealo gisch materiaal van verschillende families. Dit is ook opge nomen in het register. Het foto-archief, met 3000 foto's, is in grote boeken onder gebracht. Deze boeken zijn gerubriceerd op straatnaam, buurt en onderwerp. Het is mogelijk, aan de hand van de boeken een

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 19