36 laars opmerkzaam gemaakt op de minder bekende aspecten van de dorpen. De eerste vier jaar kwam in samenwerking met het museum een mooi geillustreerd jaarverslag uit. Daarna ontvingen de le den het jaarverslag van de vereniging bij de Chronyke. In 1983 verscheen het eerste numer van het periodiek "Een Nieuwe Chronyke"Vijf maal per jaar verschijnt onder redactie van Cor Booy dit verenigingsblad. De doelstelling van het eerste uur, onderzoek doen en publiceren van dit onderzoek, krijgt vorm in dit blad. Nu alweer de tiende jaargang. Er verschenen enkele speciale nummers, themanummers, gewijd aan SchermerhornRijper Museum 1937-1987, en het door Cor Booy geschreven "Over De Rijp gesproken" ten bate van de Rij per Glazen. Eveneens verschenen enkele jaarverslagen in Chronyke-vorm Naar aanleiding van het 150-jarig bestaan van de provincies Noord- en Zuid-Holland verscheen de scriptie "Het Schermer eiland rond 1840". In deze uitgave wordt een beeld gegeven van het leven en de situatie op het Schermereiland in de eerste helft van de 19e eeuw. Het is een goed voorbeeld van het bedrijven van lokale geschiedenis. Richtte de vereniging zich in deze scriptie duidelijk op het Schermereiland, de meeste aanhang en leden kwamen uit Graft-De Rijp. Onder voorzitterschap van Rein Dieleman trad de vereniging nadrukkelijk naar "buiten". Er werden presentaties en filmavonden georganiseerd in Schermerhorn, GrootschermerDriehuizen en Oost- en West-Graftdijk. Nu, drie jaar na het begin van deze actie, is het ledental van de vereniging, door aanwas uit de andere dorpen gestegen tot boven de 600. De actieve betrokkenheid uit de dorpen komt tot uiting in de artikelen die er verschenen in de Nieuwe Chronyke. Toen in het bestuur een plaats vrij kwam, werd deze opgevuld door een vertegenwoordiger uit Schermer horn. Betrokkenheid Wanneer je de verschillende besturen en bestuursmutaties van de afgelopen 15 jaar bekijkt, valt de grote mate van continu- iteit op. Veel bestuursleden blijven langer dan een termijn (van drie jaar) aan. Na aftreden kom je deze bestuurders nog wel tegen in een commissie of werkgroep. De betrokkenheid blijft.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 14