DE EERSTE VIJFTIEN JAAR Een algemene terugblik 35 De vereniging heeft zich de afgelopen 15 jaar bezig gehouden met allerlei activiteiten. Niet alle activiteiten vielen on der een bepaalde werkgroep, maar werden binnen het bestuur geregeld. De eerder genoemde nieuwjaarsreceptie is zo'n activiteit. Bestuursleden kwamen met een voorstel voor een thema of pre- sentatie, dat daarna verder werd uitgewerkt. Verschillende malen maakte het bestuur zich ongerust over de aantasting van onze historische omgeving door derden. Er be staat geen werkgroep die deze zaken volgt en constateert, maar bestuursleden brachten dit soort zaken naar voren in de vergaderingen. De acties bleven daardoor beperkt tot een in dividuele inbreng. Zo ondernam het bestuur actie om de banpaal tussen De Rijp en Schermerhorn te redden. In samenspraak met het museum teken de men bezwaar aan tegen de plannen het gemaal aan het Oost dijkje te slopen ('83) en de uitbreiding van de haven aan de ringvaart ('92). Ook het gemeentebestuur werd een paar maal aangeschreven, waarin het bestuur zijn ongerustheid uitsprak over de "ver loedering" van het dorp: reclameborden, dode bomen, kunst stof ramen en roeden, schotelantennes. Het bestuur heeft geprobeerd een stem te krijgen in de com missie "beschermd dorpsgezicht". Langs deze weg wilde men greep blijven houden op de ontwikkelingen. Het gemeentebe stuur wees echter een verzoek van de OHV af, een afgevaar digde in de commissie op te nemen. Diverse nieuwe namen van straten kwamen uit de koker van de vereniging, zoals Zeilmakerspad, C.J.AllertshofBurgemees ter Romijnstraat. Ook het lumineuze idee het oude deel van De Rijp te voorzien van "oude" lantaarns kwam uit de OHV. Voor de leden werden en worden jaarlijks lezingen en excur sies gehouden. De voor- en najaarslezingen gaven een keur aan onderwerpen te zien en werden goed bezocht. Een enkele maal sloot een excursie aan op een lezing, zoals "de ge schiedenis van het woonhuis", met daaropvolgend de excursie naar Hoorn. Sinds 1988 luidt de vereniging de zomer in met een zomer avondwandeling. Onder leiding van gidsen worden de wande-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1993 | | pagina 13