Normaal gesproken moet het schoonmaken van zandsteen beperkt blijven tot het verwijderen van vuilaanhang, met weinig water en zeep en met behulp van borstels. Toen echter de gehele patina-laag met loog was verwijderd, stond het zandsteen onbeschermd bloot aan de elementen Als gevolg hiervan verweerden deze blokken sneller en begonnen bruine en rode vlekken te vertonen, veroorzaakt door het oxyderen van de in de steen aanwezige ijzerver bindingen. Sinds het Zandsteenbesluit van 1951, vanwege het gevaar voor silicose - de gevreesde steenhouwersziekte - bestaat in Nederland een verbod op het bewerken, vervoeren en verwerken van zandsteen, Kalksteen Vanwege dat Zandsteenbesluit zijn de natuursteenrepara ties in de gevels van het raadhuis tijdens de laatste res tauratie uitgevoerd in het kalksteen genaamd Vaurion. Deze steensoort komt uit het gebied Vaurion in Frankrijk, even ten westen van het dorp Massangis, in het departe ment Yonne circa 180 km ten zuidoosten van Parijs. Het hoofdbestanddeel van kalksteen is koolzure kalk, dus wit van kleur. Klei, leem, zand, ijzerverbindingenkool - stoffen of bitumen geven hierop zodanige kleurvariaties dat een op zandsteen lijkende kleur is te vinden. In tegenstelling tot zandsteen moet kalksteen bij voorkeur direct na het loskomen uit de steengroeve worden bewerkt. Door het verdampen van het groeve-water uit de steen slaat kalk neer op het oppevlak, waardoor een bescher mende laag ontstaat, een calciet-huid die, net als bij zandsteen, zich slechts éénmaal vormt. Het bewerken van kalkzandsteen gebeurt nu vriiwei altijd op een later tijdstip en op andere plaatsen. De verweringskleur van kalksteen is altijd wit op de re genkant en zwart op plaatsen die niet door regenwater worden bereikt. Deze zwarte aanslag bestaat uit vuil en gips. Dit gips ontstaat door de reactie van zwaveldioxyde (luchtverontreiniging), water en zuurstof met calciet calciumcarbonaat) van de steen. De zwarte gipskorst vormt echter geen beschermende laag, maar laat op den duur los. Het verweringsversru:l komt heel duidelijk tot uiting bij o. a. de toren van de Nieuwe Kerk te Delft. De bovenge-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 6