ZANDSTEEN AAN HET RAADHUIS 2 Wie het raadhuis van De Rijp aanschouwt, zal het bij aandachtig zien wel opvallen dat het karakter van dit fraaie bouwwerk niet uitsluitend wordt bepaald door zijn vormen. In hoge mate karakteristiek zijn namelijk ook de materialen waaruit het gebouw is opgetrokken, alsme de de wijze waarop die materialen zijn bewerkt. Opvallend zijn met name de natuursteen-elementen waar mee de metselwerken worden afgewisseld; kenmerkend voor de oud-Hollandse stijl. Voor dit doel werd sedert eeuwen tufsteen, kalksteen of zandsteen gebruikt. Alle afzettingsgesteenten (sedimen ten). Over het gebruik van zandsteen en kalksteen in de gevels van het raadhuis gaat het, in het hierna volgende. Zandsteen Zandsteen bestaat uit kwartskorrels die omhuld en aan elkaar gekit zijn door een bindmiddel, zoals leem, kalk, kiezel, glimmer en veldspaat, of een combinatie hiervan. De in Nederland ingevoerde zandsteen kwam in hoofdzaak uit Bentheim, het Wezergebied en Westfalen. Voor het raadhuis is Bentheimer zandsteen gebruikt. De ze zandsteen is een geelachtig-witte steen met middel matig grove korrel. Bentheimer zandsteen is uitermate weervast. De verwering bestaat uit een zeer langzame "afzanding". De verweringskleur is blauwgrijs tot zwart. Dit donkere patina ontstaat door de inkapseling van vuil in het bindmiddel (kiezel) van de steen. Het is een be schermende laag, die zich na verwijdering niet opnieuw vormt. Dus dient ze gehandhaafd te blijven. Ge schilderd Tijdens restauratie van het raadhuis in het begin van de ze eeuw bleek de zandsteen aan het Rijper raadhuis ge schilderd. Het proces-verbaal van de aanneming van 28 augustus 1916 getuigt hiervan. Eén van de zes aanvullen de punten op het bestek hield in "het afloogen van de zand steen aan de gevels". Destijds werd dit door de zoon van de architect J. F. L. Frowein (Frowein sr. was inmiddels overleden) begroot: "Steenhouwers werken en deuren ontdoen van verf 100. Ansichtkaarten van vóór de restauratie laten ook duidelijk het geschilderde zandsteen 1 Wannéér het geschil derd was, is niet duidelijk; bij ae gegevens over de res-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 4