20 Duitsers. Net was de boot in het kanaal gebracht, toen aan de overkant uit de toren van West-Graftdijk twaalf slagen klon ken (Nico van der Hoff had er een velg van een vrachtauto aangebracht ter vervanging van de klok, die door de Duitsers was geroofd). Maar ook klonken er stemmen van een passe rende Duitse fietspatrouille. Toen die in de verte waren verstomd, kon Aetse de oversteek wagen. Uilke keerde terug naar zijn boot, tegen het erf van boer Willig. Daar kon hij hem niet laten liggen, want dat zou de volgende morgen opvallen en mogelijk argwaan wekken. Maar de kippenhok-woning was immers vlak bij.' Dus roeien maar weer en onderwijl goed de schim van boerderij Willig in het oog houden. Zo roeide Uilke op huis aan. En hij bleef aan het roeien, op dat smalle stukje Starnmeer, vlak bij de nood woning aan de Groenedijk. En de schim van de boerderij bleef toch duidelijk. Voorzichtig streek hij de riemen en legde de boot stil, keek voorzichtig om zich heen, om de schim van de boerde rij niet.uit het oog te verliezen. Maar, o schrik. de schim draaide mee naar alle kanten. Zelfs als Uilke de blik naar boven richtte leek daar de boerderij te zitten'. Dan toch maar weer roeien. Geknetter Opeens hoorde hij boven zich een zacht knetteren: het vonken van de 50. 000 volt-leiding aan de isolatoren van de stalen mast Zo een als er precies voor de kippenhok-woning ook stond'. Maar deze stond precies aan de overkant van de smalle noordwestelijke uitloop van de Starnmeer. Goed op nieuw koers bepalen. En jawel, eindelijk kon Uilke de boot tegen de thuiswal optrekken. Eet mistig avontuur op het Starnmeer was ten einde. De klok wees precies één uur toen hij in de noodwoning binnenstapte, waar Geertje nog bij het oliepitje zat te wachten. En de Italianen? Die werden twee weken lang elke dag door Uilke van voedsel en drinken voorzien, plus wat ruwe schapenwol, om de tijd met spinnen wat te doden. Na die twee weken, juist twee dagen voor kerstmis 1944, haalde Uilke hen weer terug, in de inmiddels betimmerde en nieuw behangen noodwoning, waar ze - aan het spinnewiel - de 5e mei met vreugde in id konden begroeten. Cor Booy

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 22