Bevrijding in Berlijn 13 De dankbare pastoor schriift ten s lotte "Di t feest heeft zeker den band tusschen herder en parochie inniger ge maakt. Allen werkten mede, ook de niet-katholieken". J. Pielage In het voorjaar van 1945, toen de Nederlandse bevolking de hongerwinter achter de rug had, en het uit de oorlogs berichten duidelijk werd dat de bevrijding naderde, zat ik in Berlijn. In juni 1943 was ik er, gedwongen, terecht gekomen. De eerste maanden daar waren niet zo erg geweest. Ik was ondergebracht, tesamen met 300 Neder landers Belgen en Fransen, in een nieuw barakkenkamp in Berlijn-Jung- fernheide. Begin september echter werden tijdens een nachtelijke luchtaanval de barakken voor een deel door brand verwoest. De rest werd zwaar beschadigd. We werden overgeplaatst naar een oude danszaal, in het cen trum van de stad. Die zaal was vergeven van de wandlui zen, luizen en ratten. Enig voordeel was dat er op een paar honderd meter afstand een prima schuilkelder was. In die zaal hebben we gewoond tot begin maart 1945. De fabriek waar ik moest werken, in Berlijn-Schöneberg was onderdeel van het leger. Het eten was eerst redelijk, maar naarmate de oorlog meer in voor de Duitsers nega tieve zin verliep, werd het slechter. Doordat ik veel le vensmiddelenpakketten kreeg toegestuurd, door mijn ou ders, heb ik het tot de winter van 1945 niet slecht gehad. Na het uitbreken van de spoorwegstaking in Nederland, was het contact met thuis verbroken. De luchtaanvallen op de stad waren moordend. Aanvanke lijk alleen 1 s nachts, door de Engelsen. In de loop van 1944 begonnen de Amerikanen met aanvallen overdag. Grote delen van de stad waren verwoest en uitgebrand. Het ergste moest echter nog komen. De hel brak los Het winteroffensief had de Sowjettroepen Ebt Be rivTer de Oder, bij Frankfurt en Küstrin gebracht, 80 km van het centrum van Berlijn. De Amerikanen en Engelsen waren, nadat zij de Rijn waren overgestoken, ook op weg naar het hart van Duitsland.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 15