in vrede en vriendschap. Toch bestond er wel na ijver. Die kwam aan het licht in de politieke strijd rondom de vergroting van de gereformeerde kerk en de bouw van het raadhuis van De Rijp. De gereformeerden wilden omstreeks 1629 ver groten, maar de - toen nog overwegend doopsge zinde- vroedschap van De Rijp wilde eerst een recht- en raadhuis, en spiegelde de bouw voor als niet al te kostbaar. Toen het raadhuis er in 1630 stond, bleken de bouwkosten viermaal zo hoog en was er geen geld meer voor de kerk-uit- breiding. "Dat is wel als doperse stoutigheid uitgelegd", aldus prof. Van Deursen, "maar daar bij vergeet men dat de dopersen al in 1625 hadden gevraagd om een nieuw raadhuis, lang voor de ge reformeerden hun kerk wilden vergroten". In 1645 werd Graftdijk kerkelijk zelfstandig. (Het kerkgebouw dateert er van 1651.) Gemengde huwelijken Het is op het Schermereiland zeldzaam dat mensen van kerkelijk genootschap wisselen. Wellicht hield de gereformeerde tucht dat tegen, veronderstel de prof. Van Deursen. "Fopma echter, zegt dat water- lands-doopsgezinde gemeenten gemengde huwel ijken in de hand werken", voegde hij er aan toe. Een gereformeerde bron laat blijken dat veel lidmaten getrouwd toetreden. Gemiddeld één keer per jaar wordt een lidmaat gedoopt. Die had dus geen kinder doop ontvangen. Uit een en ander blijkt dat er wel sprake is van beweging; de gereformeerde ge meente wordt groter dan de doopsgezinde en dat is tot op de huidige dag zo gebleven. (Ter toelichting en ter vermijding van misver standen: waar in het voorgaande wordt gesproken van gereformeerden dient men te bedenken dat daar mee wordt bedoeld degenen die we nu als "her vormden" plegen aan te duiden. De aanduiding "gereformeerd" kwam in onbruik na de franse tijd, als zijnde een uit het frans afgeleid woord. Het werd weer ingevoerd na een afscheidingsbe weging in de vorige eeuw - de doleantie - die de ca 7

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 9