Vondst op Spitsbergen 10 beroepen. Dit. werd proponent Anthonius van Haringhoek die op 23 oktober 1622 als predikant van de gereformeer de kerk van De Rijp werd bevestigd, door toch weer Wouter Adriaensz. Ook na 1622 bleef deze predikant van Graft de gereformeerden van De Rijp diensten be wijzen bij o. a. het beroepingswerk en op de classis. Ook schaamde men zich in De Rijp er niet voor de oude predikant advies te vragen bij de uitoefening van de kerkelijke tucht. De relatie tussen de gereformeerden van De Rijp en Wouter Adriaensz had dus niet onder de verwikkelingen geleden. drs. J. B. de Jong Toen in 1906 Hr. Ms. "Friesland" een bezoek bracht aan Spitsbergen, vonden opvarenden er een eiken houten grafkruis, waarop het onderstaande door de tand des tijds verminkte opschrift: "Begraven Joan Ton (gebo)ren van Wesgradijk out jaaren is in den Heere en op het schip 10 julimaand 1670." Duidelijk is dat het om een WestgraftdijkerJan of Johan Ton gaat. Deze familienaam kwam tot voor kort nog voor in vVestgraftdijk. Geboortejaar en leeftijd waren op het grafkruis niet meer aanwezig. Naspeuringen in de doopboeken van Graft en Graftdijk leverden ook niets op, helaas. De doopboeken van Westgrfatdijk beginnen in 1644, althans van de gere formeerde gemeente. Voordien kerkten de Graftdijkers nog in Graft. De oudste van Graft nog aanwezige doop boeken dateren echter pas van 1704. Wellicht mogen we ervan uitgaan dat Joan Ton vóór 1644 was geboren en gedoopt Tenzij hij doopsgezind was (en dat kwam onder de walvisvaarders nogal eens voor), want dan zal zijn doop pas op latere leeftijd zijn geschied.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1986 | | pagina 12