zover ze lagen binnen het verlengde van de dorpsgrenzen Dat deed men aanvankelijk door vanuit een veenstroom evenwijdig aan elkaar lig gende kavelsloten te graven, waardoor water aan het veen werd onttrokken en een droge bovenkant ontstond. De lengte van het stuk woeste grond reikte zo ver, dat de gehele ontginning etappegewijs moest worden volbracht. Om de vier jaar werd gelegenheid gegeven een gedeelte van de veengronden in de diepte te cultiveren. Na verloop van tijd werd de afstand tussen nieuw ontgonnen land en de hoeven zo groot, dat de kolonisten hun eenvoudige houten huisjes mee naar achteren ver plaatsen. Aldus zijn vele veendorpen eens of meermalen in de lengterichting van de kavels verschoven. Zo moet mijns inziens het oude dorp "Scirmere" oorspronkelijk veel weste lijker, n.1. aan zijn ontginningsbasis, de rivier Schermer, hebben gelegen. Ironisch genoeg zal dit dorp, door de latere uitbreiding van deze rivier tot een landvretend meer, in de golven ver dwijnen en zo in zijn moederschoot terugkeren. Misschien kan in dit ver band het kortstondig bestaan van het oude Westmijzen worden verklaard. De Cock 4) vraagt zich af, of met "capella de Westmijzen vulgo int Riedt in parrochia de Schermer" het ook ver dwenen dorpje Wouthuysen op het Scher mereiland wordt bedoeld. Hij denkt daarbij niet direct aan het dorp Mijzen ten noorden van SchermerhornDe naam "mijzen" betekent moeras, poel en is hier goed van toepassing, vindt hij.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1985 | | pagina 5