Pas bij de dood van Jan Boon junior krijgen we een beeld van de omvang van zijn bezittingen en vermogen. De inventaris der nalatenschap vermeldt een bedrag van 28.684,81 aan roerende goederen, 29.975, aan onroerende goederen en aan aandelen en certifica ten Nat. Schuld 199.307,50. De zes haringschepen en een vierde part in het Kofschip de Onderneming staan genoteerd op resp. 6.000,en 1.500, Er stonden nog diverse schuldvorderingen uit, zelf had hij nog een kleine handelsschuld. Alles bij elkaar opgeteld bestond de nalatenschap uit 315.390,52. Na aanvankelijke meningsverschillen over de wijze waarop het beheer gevoerd moest worden, zette de Maatschappij zich aan haar taak de wilsbeschikking van Jan Boon junior uit te voeren. Naast het voort zetten van de oude activiteiten, trachtte men nieuwe initiatieven te ontplooien. Zo nam de Maatschappij in 1878 de exploitatie van de reeds bestaande gasfa briek ter hand. In 1902 besloot men tot de oprichting van een geheel nieuwe tak van nijverheid, namelijk de tabaks- en sigarenfabriek "De Nijverheid", die na een moeizaam bestaan in 1913 werd geliquideerd. Verschillende andere voorstellen, zoals de oprichting van een fabriek van beschilderde tegels en borden, werden niet aangenomen. De algemene recessie van de laatste decennia van de 19e eeuw trof ook de Maatschappij Bovendien mag men niet uit het oog verliezen dat men in het geval van de Maatschappij te maken heeft met de uitvoering van een wilsbeschikking, hetgeen het beleid van direkteur en commissarissen herhaaldelijk bemoeilijkt heeft. De touwslagerij de Poel bijvoor beeld leed voortdurend verlies; zoveel zelfs dat di recteur Prince in 1901 in de vennotenvergadering de vraag stelde of de touw- - 64 -

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1984 | | pagina 22